'مافی کندی' سلماس ، 'لاله جینی' دیگر + گزارش تصویری

مفرد 1390/09/10 , ساعت 14:19 چاپ مطلب
محصولات و صنایع دستی xoy.ir'لاله جین' همدان نامی آشنا برای هر ایرانی علاقمند به صنایع دستی است ولی 'مافی کندی' سلماس که در تولید صنایع دستی چیزی کمتر از لاله جین ندارد، با مردان و زنان سخت کوش گمنام و ناشناخته است.
مافی کندی سلماس 220 خانوار و حدود یکهزار نفر جمعیت دارد که اکثر آنان هنرمندانه مجسمه های گچی، پلی استری و انواع وسائل تزئینی را می سازند اما جالب اینکه بیشتر تولیدات آنها با نام محصولات لاله جین همدان در سراسر کشور به فروش می رسد.

در این روستا برخلاف لاله جین همدان از کارگاه های بزرگ استاندارد با فضاهای مناسب و تهویه خبری نیست، کارگاه های این روستا آغل ها و کاهدان هایی است که با اندک تغییراتی به محلی برای کار تبدیل شده است.

اینجا از فروشگاه های مجلل و پر از مشتری مانند لاله جین خبری نیست، تولیدات این روستا به صورت فله ای توسط دلالان خریداری و به تهران و همدان و دیگر شهرهای ایران حمل می شود و حاصل کار و تلاش شبانه روزی زنان و کودکان حتی به یک سوم سود واسطه ها هم نمی رسد.

آنان حتی از داشتن یک مرکز عرضه محصولات و بازارچه ای اگر چه کوچک بی بهره اند، هنرمندان چیره دست این روستا بیمه تامین اجتماعی را هم نمی شناسند و هیچ آموزش فنی و حرفه ای را ندیده اند.

مردان و زنان این روستا در عین هنرمندی، به گمنامی عادت کرده اند، کمتر به سراغ مسوولین می روند و مطالباتشان آنچنان هزینه بر نیست و این مسوولین شهرستان سلماس هستند که اکنون به سراغشان رفته اند و درصدد تغییر وضعیت و معرفی هنر آنان و تبدیل مافی کندی به لاله جین برآمده اند.

فرماندار سلماس می گوید: اکثر مردم این روستای 220 خانواری از کوچک و بزرگ به کار مجسمه سازی مشغولند.

مرتضی نظری افزود: روزانه مقدار زیادی از تولیدات این روستا با کامیون ها به داخل استان و استان های دور و نزدیک ارسال می شود و براساس برآوردها تولیدات هنرمندان مافی کندی در سراسر ایران خریداران زیادی دارد.

وی گفت: درحالی این ظرفیت بزرگ تولیدی، اشتغالزایی و هنرمندانه در این روستا فراهم آمده که هیچ یک از این هنرمندان از محل کار مناسب، آموزش های فنی وحرفه ای و حمایت های مالی و بیمه تامین اجتماعی برخوردار نیستند.

فرماندار سلماس گفت: کارگاه های موجود در این روستا عموما فضاهایی مانند کاهدانی یا آغل هایی است که نور و روشنایی و تهویه هوا و امکانات سرمایشی و گرمایشی مناسب ندارد.

وی ادامه داد: به رغم همه مشکلات و ارائه کارهای هنرمندانه، منحصر بفرد، زیبا و ظریف، درآمد حاصل از این تولیدات برای روستاییان رقم ناچیزی است.

وی افزود: درحالی که دلالان و واسطه ها از دسترنج روستاییان درآمدهای سرشاری را صاحب می شوند، خود آنان درآمدهای ناچیزی دارند که آن هم صرف تهیه مواد اولیه و هزینه های جنبی می شود.

نظری تاکید کرد: برای حمایت از تولیدات این روستا و توسعه این حرفه و هنر در مناطق مختلف شهرستان و استان آذربایجان غربی نیاز به بازسازی و نوسازی کارگاه های تولیدی، ایجاد بازار برای عرضه مستقیم تولیدات و آموزش های فنی وحرفه ای و بازاریابی مناسب می باشد که که هم اکنون در دستور کار مسوولین سلماس قرار گرفته است.

به گفته نظری مشکل اساسی در ساماندهی هنرمندان صنایع دستی روستای مافی کندی ، موقوفه بودن زمین های این روستاست که برای اقدامات لازم نیاز به همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی است.

وی ادامه داد: با توجه به تغییر و تحولاتی که در مدیریت اداره کل اوقاف استان پیش آمده این موضوع روند کندی دارد که در تلاش هستیم در آینده نزدیک مشکلات هنرمندان این روستا را برطرف کنیم.

نظری گفت: درصورت حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از تولیدات مردم این روستا می‌توانیم تسهیلات اعتباری مورد نیاز را برای بازسازی و استاندارد سازی کارگاه ها و سرمایه در گردش هنرمندان تامین کنیم.

فرماندار سلماس استفاده از انواع رنگ های شیمیایی برای رنگ آمیزی تولیدات را یکی از مشکلات بهداشتی این صنعت عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به نامناسب بودن فضای کارگاه های تولیدی و نبود تهویه مناسب و عدم آگاهی افراد از عوارض رنگ های شیمیایی، استانداردسازی کارگاه ها و رعایت اصول بهداشتی و ایمنی در کارگاه ها الزامی است که باید هر چه سریع تر انجام گیرد.

نظری گفت: با توجه به خلق آثار زیبا توسط هنرمندان این روستا و چشم اندازهای طبیعی منطقه، درصورت سرمایه گذاری مناسب و ایجاد بازار عرضه مستقیم تولیدات هنرمندان صنایع دستی، روستای مافی کندی می تواند به عنوان الگویی برای کار و اشتغالزایی در کشور مطرح شود و درکنار آن گردشگری تجاری نیز رونق گیرد.

دهیار روستای مافی کندی نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا معتقد است، حمایت از صنایع دستی و هنرمندان این روستا می تواند در رونق اقتصادی و فرهنگی منطقه نقش بسزایی داشته باشد.

کمال عثمان پور گفت: هم اکنون مجسمه سازان این روستا در اتاقک های نمور که پیش از این آغل حیوانات بود به کار مجسمه سازی مشغولند که این اتاقک ها در شان هنرمندان این روستا نیست.

وی ادامه داد: هنوز قول مسوولان استان مبنی بر دراختیار قرار دادن سوله و کارگاه تولیدی در شهرک صنعتی سلماس به اهالی محقق نشده و مردم روستا چشم انتظار تحقق این وعده ها هستند.

وی اظهار کرد: درصورت صیانت از تولیدات مردم این روستا و تبدیل کارگاه‌های سنتی به صنعتی می‌توان زمینه اشتغال تعداد زیادی از مردم سایر روستاها و حتی تعدادی از مردم شهر سلماس را فراهم کرد.

وی متوسط درآمد یک خانواده مجسمه ساز را که همه اهل خانه در آن مشغول کار هستند حدود شش میلیون ریال اعلام کرد و اظهار داشت: این درحالی است که واسطه ها دو تا سه برابر این مبلغ از کار هنرمندان مافی کندی سود می برند.

عثمان پور افزود: تمام کارگاه ‌های مجسمه‌ سازی در این روستا سنتی است و رنگ‌آمیزی مجسمه‌ها توسط کودکان انجام می‌شود که به دلیل ناآگاهی از عوارض رنگ های شیمیایی در معرض بیماری های ریوی و پوستی قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: درصورت ایجاد کارگاه های استاندارد و ارائه آموزش های ایمنی ، فنی و حرفه ای و تامین بازار مناسب این روستا می تواند الگویی برای جهاد اقتصادی باشد.

عثمان‌پور اضافه کرد: روزهای دوشنبه و پنجشنبه هر هفته مشتریان زیادی از شهرهای دور و نزدیک و مناطق مختلف کشور بخصوص تهران و همدان به این روستا می آیند و خریدهای زیادی نیز می کنند ولی پولی که به دست روستاییان می رسد در شان هنر، تلاش و سخت کوشی آنان نیست.


تصاویری از این روستا و کارگاهها و مراحل ساخت و بسته بندی و فروش محصولاتشان را اینجا ببینید:  

پارچه خیرمقدم دهیاری روستا به خبرنگاران- از بالای این پل قطار ایران به اروپا رد می شود

اینهم خود آقای دهیار که برای خیرمقدم حضوری داخل اتوبوس خبرنگاران آمد

نمای عمومی روستا و زنانی که در نهری که از وسط روستا می گذرد پشم شویی می کنند

اینها هم چند نمونه «گالری» که در منازل کاهگلی راه اتفاده اند

بچه های روستا امروز و فرداست که وارد کارگاههای مجسمه سازی شوند

یکی از فروشگاههایی که به خرده فروشی محصولات می پردازد

این دخترک هم دارد آخرین مراحل آماده سازی را انجام می دهد

اینجا یکی از انبارهاست که در حیاط یکی از منازل بود

اینها هم مجسمه های آماده عرضه به بازار

اینجا کارگاه قالب گیری است، جنس قالبها سیلیکونی ای و بیشتر فرانسوی و آلمانی اند

و اینهم نمای دیگری  از کارگاه قالب گیری و وضعیتی که

می می بینید

و همه این اتفاقات زیر همچین سقفی انجام می گیرد

منبع : ایرنا - آینانیوز

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد