X
تبلیغات
زولا

مردم در دوراهی ماهواره

مفرد 1390/09/08 , ساعت 09:15 چاپ مطلب

نان نصابان هنوز در روغن است. صبح‌شان بر بام شام می‌شود و کمتر پشت‌بامی است که نرفته باشند و برایشان آشنا نباشد. گوشی موبایل دم به دم روی ویبره می‌رود و آدرس خانه بعدی در فهرست انتظار نصاب ثبت می‌شود.

نصاب ماهواره xoy.ir وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - رادیو ، سینما و تلویزیون : در صحنه دیگری روی پشت بام روبه‌رویی زنی که به نظر مسن می‌رسد، روی دوشش دیش ماهواره سنگینی می‌کند. سعی می‌کند تند‌تر گام بردارد چرا که صدای هلی‌کوپترهای حامل ماموران عملیات راپل بلند شده و این آخرین هشدار است برای برچیدن آنتن‌های ماهواره. آتش گرمای تابستان خوابیده و حالا روی پشت بام‌ها کوهی از برف است اما در همین شرایط هم اجرای طرح‌های نیروی انتظامی تعطیل‌بردار نیست و مسوولان ناجا اعلام می‌کنند به همان شدت روزهای تابستان با دارندگان خانگی تجهیزات ماهواره برخورد می‌کنند. در اوج روزهایی که پشت بام مردم از آنتن‌های ماهواره خالی می‌شد، فرمانده نیروی انتظامی کشور هم اعلام کرد چهره 90درصد از خانه‌ها از آنتن‌های ماهواره‌ای پاک شده است. اما تنها چندماه بعد از این اظهارنظر یکی از مسوولان عقیدتی سیاسی سپاه انصارالحسین(ع) همدان از آمار یک نظرسنجی خبر داد که براساس آن گرایش مردم برای استفاده از ماهواره تغییر محسوسی یافته و افزایش داشته است. به گفته علی‌اصغر آخوندی و به گزارش «فارس» نظرسنجی از 80 شهر کشور نشان می‌دهد، میزان افزایش استفاده از ماهواره با وجود برخورد ماموران نسبت به سال گذشته سه‌درصد افزایش داشته است. پیش از این، مدیر شبکه جام‌جم هم اعلام کرده بود 50درصد از مردم عادت به تماشای ماهواره دارند و براساس مطالعات مرکز سینما و تلویزیون، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات 60درصد مردم مخاطب ماهواره هستند. در همین ارتباط یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به «شرق» می‌گوید: «بهترین ناظران مردم هستند، محدودیت‌های غیرضروری برداشته شود و مردم باید انتخاب کنند که ارزش‌های عقلایی و ارزش ملت‌مدار کدام است.» از سویی دیگر به گفته یک کارشناس مسایل اجتماعی در عصر ارتباطات و تکنولوژی اعمال محدودیت‌های رسانه‌ای موضوعی عجیب است که کارآیی خود را از دست داده است.
مردم بهترین ناظران عمومی‌اند
«قطعا در گزینه‌هایی که برای جنگ تکنولوژیک در نظر داریم با این شیوه به جایی نمی‌رسیم.»
داریوش قنبری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با شرق معتقد است که ماهواره در عصر ارتباطات نباید برای ما تهدید تلقی شود چراکه دسترسی به برخی از اطلاعات با استفاده از ماهواره یک فرصت است که در اختیار ما قرار می‌گیرد: « این نکته باید درک شود که مردم یک‌سری حقوق اساسی دارند که حق دستیابی به اطلاعات و ارتباطات یکی از آنهاست. باید بگذاریم راه‌های دسترسی به این اطلاعات به سلیقه و انتخاب مردم باشند و خودشان خوب یا بد را از هم تشخیص دهند. چه کسانی شک دارند که تعداد مردم دیندار از تعداد مردمی که به سمت برنامه‌های نامناسب ماهواره می‌روند، کمتر است. اکثر خانواده‌ها در کشور ما به ارزش‌های ملی و مذهبی ما توجه دارند و نمایندگان باید بدانند مردم بهترین حافظان اخلاق عمومی هستند.» به عقیده قنبری خانواده‌هایی که بهترین کانون‌های تربیتی را تشکیل می‌دهند، بهترین ناظران عمومی هستند و بنا بر همین اصل باید یک‌بار دیگر درباره قانون منع استفاده از ماهواره تجدیدنظر کرد. به نظر می‌رسد، این قانون بیشتر توهین به خانواده‌های ایرانی باشد و به بدبینی در بین مردم دامن بزند. به نظر من، بهترین ناظران مردم هستند و باید توجه غیرضروری برداشته شود و مردم انتخاب کنند که ارزش‌های عقلایی و ارزش ملت‌مدار کدام است.» این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلام اینکه برنامه‌های ماهواره همیشه بد نیست ادامه می‌دهد: «حتی برنامه‌هایی وجود دارد که بخش مذهبی جامعه جذب آن می‌شوند. این سوال وجود دارد که چرا همیشه نیمه‌خالی لیوان دیده می‌شود چرا که ماهواره دریچه ارتباطی است که رو به سوی جهان گشوده شده و افراد از این طریق به آخرین اطلاعات و اخبار علمی دسترسی می‌یابند و اینجا یک جواب وجود دارد. اینکه اگر نیمه پر هم دیده شود، بیشتر مشکلات ما حل می‌شود.» به اعتقاد او نمایندگان مجلس باید درباره این قانون تجدیدنظر کنند و متناسب با نیازهای امروز قانون دیگری به تصویب برسانند تا زمینه‌های بهتری برای استفاده از ماهواره مهیا شود. متاسفانه امروز نیروی انتظامی به استناد به قانون منع استفاده و فروش تجهیزات ماهواره حریم خصوصی افراد را نقض می‌کند در حالی‌که به نظر بسیاری از کارشناسان و مردم این نوع ورود به حریم خصوصی مناسب نیست و نقض حقوق شهروندی است. نیاز است همزمان با اجرای طرح‌های انتظامی زمینه‌های ورود به حریم خصوصی اصلاح و مورد بازنگری قرار گیرد و محدودیت‌های غیرضروری برای استفاده از ماهواره باید برداشته شود.» قنبری از مسوولان نیروی انتظامی خواسته‌ای دارد: «از مسوولان نیروی انتظامی می‌خواهم که به تمام مناطقی که رفته و دیش‌ها را جمع کرده‌اند، سری بزند و ببینند چنددرصد از کسانی‌که دیش‌هایشان را برده‌اند دوباره نصب نکرده‌اند و دیش‌های جدید را جانشین دیش‌های قدیمی نکرده‌اند. به نظر می‌رسد این نوع نگاه باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد.» قنبری درباره آمادگی مجلس برای اصلاح این قانون می‌گوید: « اظهار نظر در این زمینه دشوار است. فکر نمی‌کنم شرایط و نوع نگاه به سمت برداشتن محدودیت‌ها باشد. به نظر می‌رسد اگر طرحی برای اصلاح این قانون مطرح شود با موفقیت همراه نباشد. لازم است نمایندگان ضرورت‌ها را تشخیص دهند و به محدودیت‌ها پی برده و قوانین و محدودیت‌ها را برطرف کنند.»
ضعف سیما، بسترساز ماهواره‌ها

یک کارشناس مسایل اجتماعی معتقد است به این دلیل امروز با ازدیاد نصب دیش‌های ماهواره روی بام‌های مردم مواجهیم چرا که کشورهای رو به توسعه ناگزیر به استفاده از تکنولوژی ارتباط جمعی هستند. مصطفی اقلیما در گفت‌وگو با شرق درباره روند این مسیر می‌گوید: « امروزه در بازار سوکت‌هایی ارایه می‌شود که دیگر نیاز خانواده‌ها را از دیش هم مرتفع کرده است و با آن دسترسی از چهارشبکه ماهواره‌ای به 400 شبکه ممکن است. به نظر می‌رسد، کاری که در حال انجام است بیشتر عجیب است تا راهکاری برای پیشگیری. این قوانین شاید 20سال پیش جوابگو بود اما امروزه در کشوری که دسترسی به اینترنت به‌آسانی اتصال به مخابرات است این قوانین کارآیی خود را از دست می‌دهند.» به اعتقاد او امروزه مردم دیگر برای دیدن کانال‌های داخل کشور از آنتن تلویزیون استفاده نمی‌کنند چرا که دسترسی به کانال‌های داخلی هم از طریق آنتن ماهواره میسر و آسان‌تر است. به نظر می‌رسد، آماری که اعلام شده به مرز 15درصد رسیده باشد چرا که از این‌سو صدا و سیمای ما برنامه‌های جالبی برای پخش کردن ندارد. این کانال‌ها در آن سوی آب‌ها برنامه‌هایی برای ارایه دارند که طیف گسترده‌ای از مردم ما را جذب می‌کنند.» اقلیما با بیان اینکه این روالی است که باید به طور طبیعی در کشور طی شود و بگذاریم انتقال آزاد اطلاعات و ارتباطات مسیر خود را طی کند، ادامه می‌دهد: « اگر قرار است مردم را به سوی خود جلب کنیم باید برنامه‌های جالب‌تری برای پخش کردن داشته باشیم چرا که در آینده نزدیک کار به جایی می‌رسد که باید برای جلوگیری مردم از استفاده از کانال‌های ماهواره اینترنت را جمع کنیم و این کار شدنی نیست. نمی‌توان به صورت ملی جلو جریان مجازی را گرفت. متاسفانه برنامه‌های امروز تلویزیون به گونه‌ای است که برای طیف خاصی ساخته می‌شود. در حالی‌که کشور ما چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم در طیف‌های مختلفی زندگی می‌کنند و نمی‌توان با برنامه‌سازی برای یک جریان انتظار داشت همه را هم‌نظر با خود نگه داریم. همان‌طور که چندی‌پیش در یک نظرسنجی اعلام شد که 70درصد مردم در ایام عید برنامه‌های ماهواره‌ای نگاه کردند. به نظر می‌رسد در عصر ارتباطات و اطلاعات و تکنولوژی نمی‌توان با بستن و گرفتن مشکلی را حل و فصل کرد.» به نظر می‌رسد در مسیر آزاد انتقال اطلاعات و ارتباطات اینک مردم پشت درهای اتاق فکر، مسوولان به انتظار تصمیم فردا نشسته‌اند. تصمیم‌گیری‌هایی که بدون تردید مرزبندی آن براساس قوانین کشور خط‌کشی می‌شود.


منبع : روزنامه شرق - لیدا ایاز

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد