X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آثار تاریخی ما و خطراتی که آنها را تهدید می کند

مفرد 1390/09/05 , ساعت 12:25 چاپ مطلب

رئیس میراث فرهنگی آذربایجان غربی خبر از آسیب پذیری موزه ها و بناهای تاریخی شهر تبریز داد و این درحالی است که این کلانشهر با بودجه های کلانی که در آن صرف می شود در معرض چنین رخدادهایی است و ما باید حساب آثار تاریخی شهرهای خومان را ببریم که نمی توان آینده ای برای آنها پس از وقوع سوانح طبیعی دید.

آثار تاریخی ما و خطراتی که آنها را تهدید می کند xoy.ir وبلاگ خبری خویخوی اوغلی : سوای اینکه یک زلزله کمی بیشتر از 5 ریشتر چه اتفاقی برای شهر و منازل و جان و مال مردم می تواند داشته باشد ، باید این را در نظر بگیریم که بعد از آن اثری از آثار تاریخی ما برجای نخواهد ماند همانگونه که زلزله های رخداده در سده های اخیر نیز آثار ما را از بین برده و تقریبا آنچه اکنون باقیست یک صدم نه بلکه یک هزارم آثار تاریخی شهرمان است. البته خوشبختانه هیچگونه کاری هم به لحاظ باستان شناسی و کشف آثار تاریخی که زیر آوار هست صورت نمی گیرد .

 

یک نمونه کوچک که در سال 86 در محوطه مقبره شمس صورت گرفت منجر به کشف آثاری شد که مربوط به 700 سال قبل بود و گفته می شود سردرب بازار تاریخی خوی که به نقلی از همانجا آغاز و به منطقه ربط می رسد نیز کشف شد ولی معلوم نشد چرا بعد از مدت کمی بجای اینکه آنها را در معرض عموم بگذارند با دفن گورها و انتقال آثار به مکان دیگر درب این پاکت سر بسته ، بسته شد تا هیچ اقدام درخوری در این زمینه در شهر ما صورت نپذیرد.


http://www.khoycity.ir/Gallery/BigPhotos/20071212113918.JPG


http://www.khoycity.ir/Gallery/BigPhotos/20071212113844.JPG


http://www.khoycity.ir/Gallery/BigPhotos/20071212113832.JPG


وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - ابنیه تاریخی : مهر نوشت : رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: بناهای تاریخی و موزه های تبریز آسیب پذیرترین اماکن در برابر زلزله هستند.


به گزارش خبرگزاری مهر، تراب محمدی در جلسه شورای راهبردی دبیر خانه دایمی کنفرانس های مقاوم سازی ایران، با بیان اینکه بناهای تاریخی و موزه های آذربایجان شرقی دربرابر زلزله آسیب پذیرند، افزود: باید راهکارهای مقاوم سازی بناهای تاریخی و موزه ها به عنوان آسیب پذیرترین اماکن دربرابر زلزله توسط اساتید مدعو به سومین سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله و چهارمین کنفرانس مقاوم سازی لرزه ای تبریز ارایه شود.

وی تصریح کرد: راهکارهای مقاوم سازی موزه ها، اماکن تاریخی وبا ارزش مقوله بسیار مهمی است که بایستی به عنوان یک بخش اساسی و مجزا در کنفرانس های مقاوم سازی گنجانده شود.

محمدی با بیان اینکه احتمال وجود زلزله نه قابل اثبات است و نه انکار، بیان کرد: وقوع زلزله در شهر وان ترکیه باعث شده تا ترک هایی در دیوار موزه آذربایجان ایجاد شود و این مسئله نشان می دهد که باید هر چه سریعتر به فکر مقاوم سازی این بناها با راهکارهای جدید بود.

وی درمورد اهمیت حضور سفیر ژاپن در سومین سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله تبریز، اظهار داشت: میراث فرهنگی آذربایجان شرقی ارتباط مناسبی با اساتید ژاپنی دارد به طوریکه سال گذشته کنفرانسی با حضور آن اساتید و با همکاری دانشگاه تربیت معلم آذربایجان برگزار شد و راهکارهای مرمت بازار تبریز توسط این اساتید پس از بررسی های متعدد ارایه شد.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی اضافه کرد: حضور سفیر ژاپن در این سمپوزیوم می تواند قدم ارزنده دیگری باشد تا با عقد تفاهم نامه های همکاری دیگر تجربیات ژاپنی ها در خصوص مسایل مختلف علی الخصوص مرمت و احیای آثار تاریخی به کشور منتقل شود.

شایان ذکر است تراب محمدی در حاشیه سومین سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله تبریز نشست ویژه ای با سفیر ژاپن جهت عقد تفاهم نامه همکاری خواهد داشت.

گفتنی است سمپوزیوم بین المللی سازه های پیش ساخته و مهندسی زلزله به عنوان یکی از پیش برنامه های چهارمین کنفرانس بین المللی مقاوم سازی لرزه ای، ششم آذر سال جاری توسط دبیرخانه دایمی کنفرانس های مقاوم سازی کشور و با همکاری دفتر فنی استانداری آذربایجان شرقی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در کلانشهر تبریز برگزار می شود.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد