X
تبلیغات
زولا

تخریب مدرسه تاریخی بندرشرفخانه

مفرد 1390/09/02 , ساعت 10:35 چاپ مطلب
مدرسه دقیقی بندرشرفخانه که یک اثر تاریخی مربوط به اوایل دوره های پهلوی دوم بود به طور کامل تخریب شد.

وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - ابنیه تاریخی : بندر شرخانه xoy.ir وبلاگ خبری خویاین مدرسه درجنگ جهانی اول و اشغال نظامی ایران توسط روسها بعنوان بیمارستان متفقین سپس سال های سال بعنوان تنها مدرسه ابتدایی مردم شرفخانه و حومه مورد بهره برداری قرار داشت.
این بنای زیبا با معماری خاص در استان آذربایجان شرقی ساحل شمال دریاچه ارومیه در محوطه شرقی ایستگاه قدیمی و تاریخی راه آهن بندر شرفخانه ساخته شده بود و خاطرات زیادی در بین مردم بویژه دانش آموزان بیادگار گذاشته بود اهمیت و عظمت این بنای قدیمی باعث شد در تاریخ 26/8/1386 به شماره ثبت 19576 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت تاریخی برسد.
اما این مدرسه تاریخی درکمال ناباوری بدون سرو صدا و در خفا و به دلایل نامعلوم کاملاً تخریب و با خاک یکسان شده است.
شنیدنی ها حاکی است که راه آهن با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از زمان ثبت تاریخی این اثر ملی تاکنون با یکدیگر اختلاف داشته اند.
نکته قابل توجه و تعجب اینکه روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان که حتی آب خوردن مدیر و اداره اش را با آب و تاب فراوان در اکثر نشریات و صدا و سیما و خبرگزاری ها منعکس می کند چرا خبر به این مهمی را بازتاب و رسانه ای نکرده است تا حداقل قبل از اقدام به تخریب با توجه به زنگ خطر رسانه ای توسط مسئولان جلوش گرفته شود.

منبع : کیهان
    
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد