X
تبلیغات
رایتل

عدم ورود حق‌آبه‌ها به دریاچه ارومیه

مفرد 1390/08/28 , ساعت 13:50 چاپ مطلب
دریاچه ارومیه xoy.ir خوی khoyli.com
مسئول دبیرخانه دائمی شورای منطقه‌ای دریاچه ارومیه گفت: تا به امروز حق‌آبه سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان به دریاچه ارومیه وارد نشده است.

انجام مطالعات انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه‌ xoy.ir وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - دریاچه ارومیه : حجت جباری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: بارورسازی ابرها یکی از برنامه‌های شورای منطقه‌ای دریاچه ارومیه است.
وی تصریح کرد: بارورسازی ابرها در سال 89 و اوایل سال 90 توسط کارشناسانی از استان آذربایجان غربی به صورت آزمایشی انجام گرفت ولی میزان موفقیت آن مستلزم این است که نتایج به دست آمده را بررسی کنیم.
این مسئول در ادامه با بیان اینکه حق‌‌آبه سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و استان کردستان مشخص شده است و بر این اساس باید این سه استان در طول سال مقدار مشخصی آب به دریاچه ارومیه وارد کنند، افزود: این پروژه از پروژه‌های اولویت‌دار در احیای دریاچه ارومیه است که بر این اساس در ورودی رودخانه‌های موجود در این استان‌ها که آب آنها وارد دریاچه ارومیه می‌شوند ایستگاه‌های پایش نصب می‌شود تا میزان آب ورودی توسط هر استان به دریاچه ارومیه مشخص شود که در صورت ایجاد این ایستگاه‌ها میزان آب ورودی توسط هر استان مشخص می‌شود.
جباری خاطرنشان کرد: این در حالی است که سال گذشته هیچ آبی در قالب حق‌آبه به دریاچه ارومیه وارد نشده است.
وی با اشاره به پیامدهای ناگوار خشک شدن دریاچه ادامه داد: ‌یکی از مهمترین پیامدهای خشک شدن دریاچه ارومیه کاهش گردشگری در حوزه دریاچه ارومیه است که این امر ضربه‌های جبران ناپذیری به پیکره گردشگری استان زده است.
این مسئول از بین رفتن پلاژها و مجتمع‌های گردشگری را از تاثیرات مهم پسروی آب این دریاچه زیبا در شمال‌غرب کشور عنوان کرد.
جباری از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی به دلیل عدم وجود بارندگی‌های مناسب و تغذیه نشدن سفره‌های زیرزمینی در سال‌های اخیر در استان خبر داد و گفت: بر این اساس در این مدت شاهد کاهش روزافزون فعالیت‌های کشاورزی در اطراف دریاچه ارومیه بودیم که بسیار نگران کننده است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد