خداحافظی سنت استپانوس با داربستها/ ناقوس‌ها به صدا درآمد + عکس

مفرد 1390/08/28 , ساعت 12:20 چاپ مطلب
کارشناس فرهنگی منطقه آزاد ارس از برچیده شدن داربستهای مرمت کلیسای سنت استپانوس و به صدا درآمدن ناقوس این کلیسا بعد از پنج سال خبر داد.

وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - ابنیه تاریخی : مهدی عباسی به خبرنگار مهر گفت: اولین زنگ برج ناقوس کلیسای سنت استپانوس بعد از پنج سال مرمت با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال به صدا درآمد.

وی افزود: مرمت برج ناقوس کلیسا با همکاری مرمت گران پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران که تحت نظر سازمان یونسکو فعالیت می کنند، با مشارکت و تامین هزینه سازمان منطقه آزاد ارس انجام شد. همچنین در سال 85 عملیات استحکام بخشی بنای کلیسا با حفظ سبک شیوه معماری گذشته و نگهداری از برج ناقوس و مرمت آن شروع شد که اکنون بعد از پنج سال این عملیات به پایان رسید و داربستها نیز از بدنه کلیسا برداشته شدند.

عباسی با بیان اینکه کلیسای سنت استپانوس جزو ۱۳ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است گفت: برای مرمت بنای کلیسا می بایست ناقوس را برداشته و در محلی جدا از کلیسا نگهداری می شد اما با پایان یافتن این عملیات در هفته اخیر این ناقوس به صدا درآمد.

سنت استپانوس یا سنت استفان اولین شهید راه مسیحیت است که مراسم تحلیف او به وسیله حواریون حضرت عیسی مسیح(ع) انجام و از مبلغان مسیحیت شد و در نهایت یهودیان اورشلیم به او تهمت زدند که سخنانی برخلاف شریعت یهود گفته است؛ آنان، استپانوس را دستگیر و وی را سنگسار کردند.

این کلیسا در ۲۶ کیلومتری غرب جلفای منطقه آزاد ارس در محوطه‌ای محصور از درختان و دره سرسبز به نام قریه "قیزیل وانگ" (صومعه قرمز) واقع شده است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد