برای اولین بار در کشور : کنفرانس ملی میکرو نانوسیستم در خوی

مفرد 1390/08/27 , ساعت 23:45 چاپ مطلب
همایشات xoy.ir خوی khoyli.com
اولین کنفرانس ملی MEMS (میکرو نانوسیستم) ایران با حضور اساتید داخلی و خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی برگزار شد.
برای اولین بار در کشور : کنفرانس ملی میکرو نانوسیستم در خوی xoy.ir وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - همایشات :  مدیر کنفرانس MEMS در مراسم افتتاحیه اظهار کرد: در سال های اخیر طراحی و ساخت ادواتی که بتوانند عملکرد دقیق و مناسبی با صرف انرژی کمتر داشته باشند در دستور کار صنایع مدرن کشورهای صنعتی قرار گرفته است و محققین و صنعتگران کشور نیز برای آنکه از قافله پیشرفت علم و تکنولوژی عقب نمانند باید روی سیستم های میکرو و نانو سرمایه‌گذاری کنند.

دکتر مهدویان معاون پژوهشی واحد افزود: یکی از این صنایع فوق سبک صنعت MEMS (سیستم های میکروالکترومکانیکی) است که در ایران به صورت صنعتی کاملا نوپا مطرح است.

وی اظهار کرد: محققین ایرانی درگیر با این صنعت باید با استفاده از دانش روز دنیا با شتابی بالا به سمت مدلسازی، طراحی دقیق تر و بررسی اثر پارامترهای مختلف روی عملکرد این سیستم ها گام بردارند.

وی با قدردانی از برگزارکنندگان این کنفرانس علمی گفت: با وجود برگزاری مکرر کنفرانس های MEMS در کشورهای پیشرفته، در داخل کشور تا به حال هیچگونه کنفرانس و همایشی در این زمینه برگزار نشده است.

وی گفت: با عنایت به پتانسیل موجود در زمینه MEMS در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی و وجود اولین و بزرگترین مرکز میکروماشین کشور در آذربایجان غربی (مرکز میکروماشین ارومیه)، این دانشگاه برای اولین بار در داخل کشور اقدام به برگزاری کنفرانس MEMS کرده است.

دکتر 'قادر رضازاده' دبیر علمی کنفرانس گفت: 120 مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده بود که از بین آنها 62 مقاله برای ارائه شفاهی و 22 مقاله به صورت پوستر انتخاب شده اند که از بین این مقالات 20 مقاله برای چاپ در مجله مکانیک دانشگاه اراک ارسال می شود.

دکتر فتحعلیلو دبیر اجرایی کنفرانس ضمن ابراز خرسندی از مدعوین و استید برجسته و علاقمندان ،تعریفی گذرا ار تاریخچه mems بیان کرد.وی خاطر نشان کرد MEMS در آینده حرفهای زیادی برای گفتن خواهد داشت و یادآور شد سال آینده آن را تبدیل به کنفرانس بین المللی با همکاری دانشگاههای معتبر خارجی خواهیم کرد.دبیر اجرایی این کنفرانس نیز در ادامه این مراسم گفت: برگزاری این کنفرانس می تواند فرصت بسیار مغتنمی جهت تبادل نظرات و اطلاعات متخصصین داخلی و خارجی باشد.

نماینده مردم شهرستان های خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: فناوری و صنعت MEMSو NEMS از علوم زنده دنیا هستند و ما باید برای رسیدن به قله های علمی و بهره وری از آنها که در صورت تحقق، می توانند علاوه بر اشتغالزایی، ارزآوری و درآمدزایی بیشتر از صنعت نفت داشته باشد، تلاش کنیم.

دکتر 'موید حسینی صدر' افزود: برگزاری چنین کنفرانس هایی می تواند باعث تبادل اطلاعات علمی روز دنیا در بین محققین و اساتید و دانشجویان شود.

وی از مسئولان دانشگاهی خواست تا رشته های روز دنیا مانند MEMS را در دانشگاه ها ایجاد کنند تا زمینه رقابت با کشورهای برتر دنیا در این زمینه فراهم شود.

در ادامه، کارگاه های آموزشی این کنفرانس با حضور دکتر هادی یعقوبی زاده از دانشگاه Twente هلند، دکتر میر مسعود سید فخرآبادی ار دانشگاه تهران و دکتر سعید افرنگ از دانشگاه ارومیه با حضور جمع کثیری از اساتید و دانشجویان رشته های مکانیک و برق دانشگاه آزاد خوی و سایر دانشگاه ها کشور برگزار شد.

این کنفرانس به مدت دو روز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوی و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، دانشگاه ارومیه، دانشگاه صنعتی ارومیه، مرکز میکرو ماشین ارومیه، موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، دفتر نخبگان و همکاری های علمی شهید فهمیده آذربایجان غربی برگزار شد.

دانشگاه آزاد اسلامی خوی هفت هزار نفر دانشجو با در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در 80 رشته تحصیل می کنند و با درجه بسیار بزرگ الف و امتیاز 1100و تاکنون بیش از 25هزار نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل یکی از قطبهای جذب دانشجو در شمال غرب کشور است.لینک مرتبط :سایت کنفرانس

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد