X
تبلیغات
رایتل

فرمانداری ویژه در وزارت کشور هیچ مفهومی ندارد

مفرد 1390/08/21 , ساعت 20:53 چاپ مطلب

شهر خوی xoy.ir خوی khoyli.com

سید فتاح کبیری رئیس شورای شهر خوی مصاحبه ی جامعی در خصوص مسائل مختلف خوی با خوی آنلاین انجام داده که در ادامه می آید.

وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - شهر خوی : فرمانداری ویژه در وزارت کشور هیچ مفهومی ندارد

رضا حسن زاده

«سید فتاح کبیری» در ردیف افراد خاصی است که مواضع خود را به صورت صریح و شفاف بیان می کند و همین امر باعث می شود هر خبرنگاری برای تهیه گزارش و مصاحبه ناخودآگاه به سمت چنین افرادی کشیده شود. وی امسال علاوه بر ریاست شورای اسلامی شهر و شورای اسلامی شهرستان خوی، صاحب امتیاز و مدیر مسئول دوهفته نامه دارالصفاست که از ابتدای سال جاری بین مردم منطقه جایی برای خود باز کرده است. کبیری علاوه بر مسئولیت های فوق، نمایندگی شهرستان خوی در شورای اسلامی آذربایجان غربی و نمایندگی آذربایجان غربی در شورای عالی استان ها را هم بر عهده دارد که نهایتاً همه این امور بر احاطه او نسبت به مسائل و مشکلات منطقه منجر می شود که در کنار اینها، پاسخ ها و راهکارهایش برای این مشکلات هم شنیدنی است. در این مصاحبه تلاش کرده ایم دیدگاه های این مقام مسئول را در خصوص مسائل مختلف شهرستان خوی جویا شده به شما مردم عزیز منتقل کنیم.

جناب آقای کبیری! دوران ریاست شما بر شورای اسلامی شهر خوی به نیمه راه رسید در این 6 ماه چه اهدافی را دنبال می کردید و فکر می کنید تا چه حد موفق بوده اید؟

از زمانی که مسئولیت شورای اسلامی شهر خوی را به بنده واگذار کرده اند چند هدف عمده را دنبال کرده ایم که اولین آنها ایجاد انسجام در بین اعضای شورا بود که امروز می توان اذعان کرد شورای شهر خوی در بهترین وضعیت انسجام قرار دارد و الحمدا.. مسائل با همفکری و همدلی ـ هرچند با تضارب آرا ـ پیش می رود و تصمیمات خوبی هم گرفته می شود، هدف دیگر ما پیگیری مصوبات بود که هم اکنون با جدیت دنبال می شود و در کنار اینها کمیسیون های شورای شهر هم تخصصی تر شده به طوری که در این کمیسیون ها از دیدگاه های کارشناسان مختلف استفاده می شود و محتوا و غنای مباحث مطرح شده در آنها قابل مقایسه با سال های گذشته نیست. علاوه بر این، استفاده از تجارب شوراهای اسلامی و شهرداری های سایر شهرها از دیگر هدف گزاری های هیات رئیسه شورای شهر خوی بود که در این راستا سفری به تبریز داشتیم و از طرح های عمرانی، فضای سبز، دانشکده هنرهای اسلامی و وضعیت ساختمان های قدیمی که توسط میراث فرهنگی احیا شده اند، بازدید به عمل آوردیم، همچنین سفری به تهران و وان ترکیه داشتیم و از نزدیک در جریان فعالیت های شوراها و شهرداری های آنها قرار گرفتیم.

این سفرها نتایج عملی هم به دنبال داشت؟

بسیار مفید بودند به طوری که بعد از بازگشت از تبریز تصمیم گرفتیم کمربندی اطراف شهر را به فضای سبز تبدیل کنیم و در این راستا موفق شدیم با همکاری سازمان مسکن و شهرسازی، 15 هکتار زمین چمن مجدآباد را در اختیار شهرداری قرار دهیم و در کنار آن، به دنبال تبدیل کوه های امیر بیگ به تفرجگاه و پارک جنگلی هستیم که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد و همچنین در تلاش هستیم با هماهنگی مسکن و شهرسازی و منابع طبیعی، کوه های آغچه قشلاق و فنایی را هم به فضای سبز تبدیل کرده و یکی از عظیم ترین پارک های جنگلی و مراکز تفریحی شمال غرب کشور را در این مکان ایجاد کنیم و با این اقدامات، خوی در 4، 5 سال آینده به یکی از زیباترین مناطق گردشگری تبدیل خواهد شد.

آیا این اقدامات توسط بخش خصوصی اجرا می شود؟

برای اجرای این طرح ها سرمایه گذاران بخش خصوصی پیشنهاداتی را ارائه کرده اند و استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاران این بخش برای توسعه و آبادانی خوی از هدفگذاری های شورای اسلامی شهر است که در این پروژه ها، طرح هایی برای ساماندهی چهار راه مرکزی شهر و بافت فرسوده خاماچیلار در دست مطالعه است که پیش بینی می شود با اجرای آنها توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی، خوی از این وضعیت رکود خارج گردد.

ظاهراً اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار خوی مصمم هستند میدان جدید میوه و تره بار را هم تا پایان امسال به بهره برداری برسانند؟

اتمام میدان جدید میوه و تره بار از دغدغه های اصلی شورای شهر است که قویا پیگیر هستیم این طرح تا پایان امسال به سرانجام برسد، امیدواریم در روزهای آتی توافق شهرداری با مغازه داران و مالکان این میدان نهایی و از اوایل سال 91 انتقال میدان تره بار به محل جدید عملیاتی شود، با این اقدام ظرفیت جدیدی برای سرمایه گذاری در بافت مرکزی شهر یعنی محل فعلی میدان تره بار فراهم می شود و فعالان این میدان نیز از مشکلاتی که سال های سال با آنها دست و پنجه نرم می کردند، رها می شوند.

چرا شهرداری خوی با این همه مسئولیت و مشغله، به دو ناحیه جداگانه تفکیک نمی شود، آیا شورای شهر در این خصوص اقدامی کرده است؟

ارتقاء جایگاه شهرداری خوی، به تعداد جمعیت این شهر بستگی دارد چنانچه در آمارگیری اخیر جمعیت خوی به حد نصاب برسد، می توان دو منطقه جدید شهرداری در خوی ایجاد و معاونت فرهنگی این مجموعه را راه اندازی کرد و اما برای توسعه شهرداری خوی، تصمیم گرفته ایم موسسه ای اعتباری ـ مالی خاص شهرداری را راه اندازی کنیم و این هم به دلیل حجم عملیات مالی است که در شهرداری انجام می گیرد، علاوه بر این، ایجاد سازمان عمران و توسعه در شهرداری خوی از دیگر موضوعاتی است که در حال پیگیری آن هستیم تا یک سری عملیات های عمرانی شهر را خود شهرداری انجام دهد و هفته جاری هم جلسه ای در این رابطه در تهران داشتیم.

شورای شهر خوی علاوه بر مسائل شهرداری، برای سایر مشکلات شهر چه اقداماتی انجام داده است؟

رفع مشکلات و رسیدگی به نیازهای شهر از وظایف شورای شهر محسوب می شود که در این راستا مدتی است ساماندهی پروازهای فرودگاه خوی در دستور کار این شورا قرار گرفته که خوشبختانه با همدلی سایر مسئولان محترم شهر حرکت منسجمی شروع شده و جلسه ای با شرکت آسمان در تهران تشکیل مقرر شده است ظرفیت های این فرودگاه بررسی و مشکلات آن به صورت اساسی و ریشه ای حل و فصل گردد، در این زمینه مردم هم وارد عرصه شده اند تا کمک ها و ضمانت های لازم را برای برقراری پروازهای این فرودگاه ارائه دهند که این امر مورد استقبال مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان قرار گرفته است که امیدواریم در روزهای آتی شاهد خبرهایی خوبی در این خصوص باشیم.

امسال برای برگزاری کنگره بزرگداشت شمس تبریزی، شورای اسلامی شهر و دانشگاه آزاد اسلامی آستین ها را بالا زدند، برای احیا این آرامگاه چه برنامه هایی در دست اقدام دارید؟

شورای شهر خوی سالیان سال است که برای احیاء آرامگاه شمس تبریزی با جدیت کامل وارد عرصه شده است و از ظرفیت های خود برای توسعه آن کمک گرفته است و در حقیقت این شورا و شهرداری بود که در توسعه این آرامگاه پیشقدم شد، هنوز فراموش نکرده ایم زمانی را که این مکان مخروبه ای بیش نبود و شهرداری با تکلیف شورای شهر 5/1 میلیارد ریال برای آزاد سازی اطراف آن هزینه کرد و پس از آماده سازی آن اولین کنگره بزرگداشت شمس تبریزی در آن مکان برگزار شد و کنگره های بعدی نیز با مسئولیت دستگاه های مختلف سال به سال پرشورتر از سال قبل اجرا گردید و امسال نیز این روند با مسئولیت شورای شهر و دانشگاه آزاد اسلامی ادامه یافت و از لحاظ غنای محتوایی در سطح بالایی برگزار شد، به طوری که میهمانانی از ترکیه و نیشابور در خوی حضور یافتند و برنامه های مختلفی از جمله رونمایی تمبر یادبود شمس و مولانا ، رونمایی از فرش شمس و حافظ، خواهر خواندگی بین شهرهای خوی ـ قونیه ـ نیشابور، عقد تفاهم نامه همکاری علمی و فرهنگی بین دانشگاه های آزاد خوی با دانشگاه سلجوق قونیه و دانشگاه آزاد نیشابور، برپایی نمایشگاه خوشنویسی و ارائه دستاوردهای هنرمندان برجسته خویی و سایر بخش های متنوع در یک روز اجرا شد که الحمدا... مورد استقبال عموم مردم و علاقه مندان به شمس و مولانا قرار گرفت و در این راستا از طریق وزارت امور خارجه قویاً پیگیر قطعی شدن خواهر خواندگی خوی با قونیه هستیم.

از برپایی کنگره بین المللی نکوداشت حضرت آیت ا.. العظمی خویی(ره) چه خبر؟

برپایی کنگره بین المللی نکوداشت حضرت آیت ا.. العظمی خویی(ره) آرزوی دیرینه مردم، مسئولان و دین دوستان و علاقه مندان به فقه و فقاهت است که اولین قدم برای برپایی آن، هفته گذشته در جلسه شورای اسلامی شهر خوی برداشته و مقرر شد جلسات کارشناسی با مسئولان ذیربط برگزار شود تا کنگره ای در سطح بین المللی و به صورت ماندگار اجرا گردد.

چندی پیش ضرورت تغییر شهردار خوی را مطرح کردید، هنوز هم بر این عقیده هستید؟

ببینید، امروز این شورای شهر است که به شهرداری تعیین تکلیف می کند در حالی که در گذشته عکس آن اتفاق می افتاد یعنی شهرداری بود که پیشنهادات لازم را به صحن شورا می آورد و پیشنهادات شهرداری مورد بررسی و احیاناً تصویب قرار می گرفت ولی حالا این شوراست که پی در پی طرح های جدیدی را برای شهرداری ارائه می دهد و اجرای آنها را مدام پیگیری می کند، بنده به عنوان یک عضو شورا اعلام می کنم که ظرفیت های شهرداری محدود شده و روند فعلی حاکم بر شهرداری خوی برای مردم قابل قبول نیست چرا که وضعیت آن در این 4 ، 5 سال اخیر به حالت اشباع رسیده است و ما اعضای شورا باید در این خصوص به مردم پاسخگو باشیم، نمی توانیم بگوئیم اشکالی ندارد با همدیگر دوست و آشنا هستیم و باید به نحوی امور را پیش ببریم تا مهلت شورا و شهرداری به اتمام برسد. و لذا صراحتا اعلام می کنم ایجاد تغییرات در شهرداری لازم و ضروری است هرچند که به پایان دوره سوم شوراها فرصت زیادی باقی نمانده باشد ، باید در نظر داشته باشیم که در این مدت اندک هم با یک تغییر در مسئولیت ها و یا معاونت های شهرداری، می توان تحرک و خیزش عمیقی ایجاد کرد، حالا که در شورای اسلامی شهر خوی همت و انسجام برای خدمت به مردم افزایش یافته طبیعتا نیاز به یک شهردار قوی با معاونان کارآمد بیشتر احساس می شود، و در این وضعیت هم نباید از کاهش ظرفیت معاون فنی و عمرانی و همچنین معاون اداری مالی شهرداری به خاطر شرکت در انتخابات ماکو چشم پوشی کرد، این تغییرات، حداقل انتظار و مطالبه مردم از ماست.

قرار است برخی افراد منتسب به اعضای شورای شهر به عنوان کاندیدا در انتخابات مجلس شرکت کنند و این شائبه به وجود می آید که اصرار بر تغییر شهردار، به مسائل سیاسی و باز شدن دست آنها برای استفاده تبلیغاتی از پتانسیل های شهرداری برمی گردد ، برای این مورد چه پاسخی دارید؟

 

به قطع یقین و با اعتقاد کامل عرض می کنم که به هیچ وجه مسائل سیاسی در بحث تغییر شهردار دخیل نیستند، مطمئن باشید اگر این اعضا امروز به یک کاندیدای احتمالی مجلس منتسب نمی شدند به راحتی می توانستند 10 برابر وضعیت فعلی، برخی امور را پیش ببرند و همین منتسب بودن دست و پای ما را بسته است، در این رابطه عرض می کنم که وضعیت حضور این افراد در رقابت های انتخاباتی به طور قطع روشن نیست و هنوز معلوم نیست ثبت نامی صورت بگیرد یا نه، و لذا در شورای شهر تلاش کرده ایم این موضوع را به مسائل مطروحه دخیل نکنیم و صراحتاً اعلام می کنم درگیری بنده با شهردار هیچ ارتباطی با بحث سیاسی ندارد و دلیل اصلی این اختلاف، افزایش پیگیری های شورا و کاهش ظرفیت و تحمل شهردار است، یعنی امروز به طور متوسط روزانه بیش از 10 بار در خصوص یک موضوع پیگیری صورت می گیرد و شهرداری هم نمی تواند پاسخگو باشد، اگر بحث های سیاسی را در این مسائل دخیل کنیم مشمول ذمه مردم خواهیم بود، علاوه بر این، در شورای شهر اکثریت مطرح است و اعضایی که شاید به فردی خاص منتسب هستند در اقلیت قرار دارند و اکثریت هم در مواردی که شائبه دخالت مسائل دیگر وجود دارد، با درایت مانع این دخالت می شوند و مردم نگران نباشند شورای شهر قویاً به وظایف خود عمل کرده و هرگز به محلی برای سوء استفاده کاندیداها تبدیل نخواهد شد.

در این مدت تنش میان فرمانداری و شورای شهر هم کاهش یافته است.

کاهش تنش بین فرمانداری و شورای شهر به تغییر نگرش در مدیریت هردو مجموعه بر می گردد وقتی تعامل وجود دارد و عقلانیت مبنای تصمیم گیری ها و هدف گذاریهاست و هدف نهایی آن خدمت به مردم است، لذا هرگاه در شورا و یا در فرمانداری ویا سایر دستگاه های دولتی مشکلی پیش می آید با تعامل طرفین حل و فصل می گردد.

و در مقابل آن، شاهد افزایش اختلافات بین شورای شهر و آموزش و پرورش هستیم.

شورای شهر با آموزش و پرورش مخالفتی ندارد و سابقه هم نشان می دهد که در هر کجا که آموزش و پرورش نیاز به تعامل داشته شورای شهر پیشقدم شده است، مشکل پیش آمده از مدیریت عجیب و غریب آموزش و پرورش ناشی می شود ازین رو هنوز هم به مطلب «سوگواری بر آموزش و پرورش» اعتقاد دارم و حتی معتقدم که باید بر مدیریت آموزش و پرورش استان هم سوگواری کرد چرا که جز جانبداری از مدیری که به خطا می رود و در بحث مدرسه استوار شهرکی رویه اشتباهی را در پیش گرفته است کار دیگری انجام نمی دهد، مردم باید خودشان بروند و به وضعیت این مدرسه نگاه کنند که چگونه برای مدرسه ای که حکم تخریب گرفته است، بدون اخذ مجوز هزینه می شود و فرزندان همین مردم به زیر سقف آن کشیده می شوند، این امر، خطای بزرگی است ما اگر با آموزش و پرورش اختلاف داشتیم در ابتدای سال تحصیلی امسال در مدارس حاضر نمی شدیم و آغاز سال تحصیلی را به معلمان و تلاش گران این عرصه تبریک نمی گفتیم و الان هم اعلام می کنیم برای پیشبرد بحث تعلیم و تعلم هر کمکی از دست مان بر می آید مضایقه نخواهیم کرد.

چندی پیش مطالعات طرح جامع شهری به پایان رسید، این طرح چه نتایجی برای خوی به دنبال خواهد داشت؟

درست است، مطالعه این طرح به سرانجام رسیده و مراحل تصویب آن در سطح شهرستان و کمیسیون ماده 5 استانی طی شده است و در مرحله تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری قرار دارد، براساس این طرح، اکثر فضاهای اطراف کمربندی شهر که به عنوان زمین های ذخیره مطرح هستند، داخل محدوده شهری محسوب می شوند و با این طرح مشکلی که در ضلع غربی یکی از کمربندی ها داشتیم به نحو احسن حل گردید، پیوستن منطقه جمشیدآباد به محدوده شهر خوی نهایی شد و اختلافاتی که بین شهرداری و مسکن و شهرسازی در ارتباط با توسعه کاربری ها وجود داشت، حل و فصل گردید و در کنار آن، مقدمات مطالعات طرح تفصیلی خوی با همکاری مسکن و شهرسازی در حال آغاز است که امید می رود در این طرح نیز بسترهای زیادی برای توسعه شهر فراهم شود.

با توجه به افزایش جمعیت، آیا در دوره آینده تعداد اعضای شورای شهر خوی افزایش خواهد یافت؟

تعداد اعضای شورای شهر خوی قطعا در دوره آینده افزایش خواهد یافت و فعلا میزان افزایش آن از 7 نفر به 9 نفر قطعی است و اگر براساس سرشماری امسال آمار جمعیتی به حد نصاب لازم برسد حتی ممکن است تعداد آن به 11 نفر هم برسد.

اگراجازه بدهید از مسائل شورا و شهرداری بگذریم، جنابعالی مسئولیت شورای اسلامی شهرستان خوی و مدیر مسئولی دو هفته نامه دارالصفا را هم بر عهده دارید، به عنوان نماینده افکار عمومی چرا نسبت به عدم تکمیل جاده قطور در پایان شهریور ماه امسال اعتراض نمی کنید؟

همه مسئولان اذعان دارند که تکمیل جاده قطور مهمترین و ضروری ترین مطالبه مردم خوی است و بنده هم در ماه های گذشته نظرات خودم را در این خصوص به طور شفاف اعلام کردم و امروز هم به اثبات رسید که مسئولین در وعده های خود در این خصوص صادق نیستند چرا که شهریور ماه هم به پایان رسید و جاده قطور همچنان در جا می زند و پیشرفت چندانی نکرده است، مسئولان ذیربط باید به هوش باشند که این جاده به آبرو و اقتدار دولت جمهوری اسلامی در مقابل کشور ترکیه تبدیل شده است، الان عملکرد کشور ترک در توسعه ادامه این مسیر در خاک خودش صد برابر داخل کشور ماست و آنها همواره از این وضعیت گله می کنند، در خصوص این جاده متاسفانه ادعای دولت با عملکردش هیچگونه همخوانی ندارد و با توجه به اینکه فصل سرما هم از راه رسید دیگر هیچ امیدی نیست که این جاده در سال جاری به پایان برسد. در کنار این جاده حیاتی، سایر راه های ورودی شهر نیز شدیدا به ساماندهی نیاز دارند، به طوری که توسعه جاده خوی ـ سلماس هیچ پیشرفتی نداشته و در مقابل آن، جاده سلماس ـ ارومیه به پایان رسیده است، جاده خوی ـ مرند هم لنگ لنگان به پیش می رود و لازم است مسئولان دست به دست هم بدهند تا جاده های خوی به چهار بانده تبدیل شوند تا شاید سایه شوم حوادث و تصادفات رانندگی خصوصاً در مسیر خوی ـ سه راهی ایواوغلی از سر مردم این شهر برچیده شود و دیگر شاهد تلف شدن جان مردم در این چندکیلومتر راه نباشیم.

گمرک رازی هم که شبانه روزی نیست و به صورت تق و لق کار می کند.

شبانه روزی شدن گمرک رازی هم یکی دیگر از مطالبات و خواست مردم است چرا که امروز در این مرز مردم مجبور هستند شبها را در پشت مرز سپری کرده و گاهی حتی به پلیس ترکیه التماس می کنند که اجازه بدهند وارد کشور ایران شوند، شبانه روزی نشدن این مرز بی احترامی به مردم است، وقتی مردم از این مرز چنین استقبالی دارند کوتاهی در توسعه آن هیچ توجیهی ندارد، ظاهراً چند روز پیش هم به خاطر یک اختلال کوچک در سیستم این گمرک، عبور و مرور مردم مختل شده و چندین دستگاه خودرو در دو طرف مرز به صف ایستاده بودند چرا که فلان قطعه از یک سیستم سوخته بود و این وضعیت چندین روز ادامه داشت و در آن چند روز، شماره گذرنامه عابرین را به صورت تلفنی به گمرک سرو گزارش کرده و در آنجا به ثبت می رسید و در این مرز هم به صورت دستی ثبت می شد.

در چند سال اخیر فرماندار خوی به معاونت استانداری و فرمانداری ویژه ارتقا یافته است آیا این مجموعه نمی تواند برخی امور را راساً حل و فصل کند؟

طبیعی است که فرماندار محترم تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات شهر به کار می بندد اما نه به عنوان معاون استاندار و فرماندار ویژه چرا که از این بابت نه تنها هیچ اختیاری به ایشان واگذار نشده بلکه به جرات هم می توان گفت با این به ظاهر ارتقا، برخی امتیازات هم از این شهر سلب شده است، اگر اینگونه نیست و ارتقاء به معاونت استانداری و فرمانداری ویژه خاصیتی برای خوی به دنبال داشته است از مسئولین امر درخواست می کنیم توضیحات لازم را به مردم ارائه دهند اما مطمئن باشید جواب همان است که توضیح دادم چرا که بنده شخصاً پیگیری های لازم را از وزارت کشور انجام داده و به این نتیجه رسیده ام که نه به لحاظ ساختاری، نه به لحاظ وظایف و اختیارات و نه به لحاظ قانونی، فرمانداری ویژه در وزارت کشور هیچ مفهومی ندارد و به جرات اعلام می کنم فرمانداری ویژه هیچ ظرفیتی برای شهرستان خوی محسوب نمی شود و وانمود کردن اینکه این فرمانداری بالاتر از سایر فرمانداری هاست، بی احترامی به مردم بوده و چنین برداشت می شود که مردم را عاقل و بالغ به حساب نمی آورند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد