X
تبلیغات
رایتل

آخرین تصمیمات برای قیمت بنزین در زمستان امسال

مفرد 1390/08/20 , ساعت 23:44 چاپ مطلب
براساس اظهارات برخی از مسوولان به نظر می‌رسد آذرماه امسال، دور دوم هدفمندی یارانه‌ها در کشور اجرایی شود.

سهمیه بنزین خودروها برای مهر ثابت ماند xoy.ir وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - اقتصاد و هدفمندی: آفتاب: براین اساس یکی از اساسی‌ترین مسایل مورد بحث تعیین وتکلیف وضعیت عرضه بنزین در کشوراست. در حال حاضر اگرچه بنزین با دو نرخ ۴۰۰ تومان(سهمیه بندی) و ۷۰۰ تومان (آزاد) عرضه می‌شود اما به نظر می‌رسد کارگروه طرح تحول اقتصادی خواب جدیدی برای بنزین سال ۹۱ دیده است.

در این میان حدس و گمان در خصوص قیمت بنزین در زمستان امسال در صورت اجرای قانون هدفمندی کاری دشوار است چرا که اگر دولت براساس قانون مصوب در مجلس سالانه ۲۰ درصد قیمت بنزین را افزایش می‌داد پیش‌بینی رقم مصوب در دور دوم هدفمندی کاری دشوار به نظر نمی‌رسید اما در شرایطی که دولت یکباره اقدام به افزایش چشمگیر قیمت بنزین کرد این احتمال تشدید یافته که زمستان امسال قیمت بنزین آزاد تا مرز هزار تومان افزایش یابد. این احتمال چندان غیر باور نخواهد بود چرا که در سال گذشته نیز در ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌‌ها یکی از گزینه‌های دولت برای افزایش قیمت هر لیتر بنزین هزار تومان بود که مورد تایید کارشناسی برای سال اول قرار نگرفت.

با این حال احتمالی دیگر قوت گرفته که در آذر امسال شاهد تک‌نرخی شدن قیمت بنزین باشیم.

به گفته رئیس ستاد هدفمندی یارانه‌ها در حال حاضر تک‌نرخی شدن قیمت بنزین در دست بررسی است.براین اساس دولت دو راه حل برای تک نرخی کردن قیمت بنزین دارد. ابتدا حذف سهمیه ماهانه بنزین که در اینصورت نرخ بنزین تک‌رقمی خواهد شد و رقم ۴۰۰ تومان حدف و بنزین لیتری ۷۰۰ تومان عرضه می‌شود.

روش دیگر حذف سهمیه برخی از خودروها چون خودروهای شخصی و حفظ سهمیه خودروهای عمومی است که البته این روش می‌تواند بازار دلالی بنزین را رونق بخشد و مشکلات اجتماعی دیگری را به همراه داشته باشد.

با این حال آنچه در حال حاضر قابل پیش‌بینی است حذف بنزین ۴۰۰ تومانی است. اما اینکه چگونه این کار صورت می‌گیرد و یا بنزین آزاد نیز تا مرز هزار تومان افزایش خواهد یافت باید منتظر تصمیم کارگروه طرح تحول اقتصادی ماند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد