X
تبلیغات
رایتل

گویجه قلعه مراغه با قدمت سه هزار ساله گویای هنر حجاری اورارتویان

مفرد 1390/08/10 , ساعت 11:31 چاپ مطلب
گویجه قلعه مراغه کهن یادگاری از هزاره اول قبل از میلاد مسیح، گویای هنر حجاری اورارتویان ایران زمین و فرهنگی به وسعت سه هزار ساله که در بلندای کوهی به همین نام آرمیده است.

گویجه قلعه مراغه با قدمت سه هزار ساله گویای هنر حجاری اورارتویان XOY.IR وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - ابنیه تاریخی : آثار باستانی به یادگار مانده از دوران کهن، نمایی از فرهنگ و تمدن گذشته هر کشور برای نسل های حاضر و آینده است تا با بررسی و مطالعه این آثار به فرهنگ ها و آیین های نسل های گذشته خود پی ببرند.


در کوه های روستای گویجه قلعه مراغه قلعه ای حجاری شده از سنگ وجود دارد که احتمال می رود علت نام گذاری آن از سنگ های طبیعی سبز مایل به آبی رنگ در ضلع شمالی قلعه گرفته شده باشد.

این قلعه دارای بخش های مختلفی بوده که در زمان های کهن احتمال می رود بیشترین کاربرد آن بعد از دوران اورارتویان به عنوان یک دژ دفاعی و نظامی استفاده می شده است.

این قلعه در ضلع شرقی ارتفاعات کوه های گویجه قلعه واقع شده و دارای صخره های طبیعی بوده و از نادرترین قلعه های تاریخی آذربایجان شرقی با معماری صخره ای محسوب می شود.

گویجه قلعه کاملا در دل کوه حجاری شده بطوری که محوطه آن تماما بر روی صفحه ای از سنگ قرار گرفته و دارای قسمت های مختلف شامل آب انبار، راه پله های دسترسی، سکوهای اقامت دخمه و تالار اصلی بوده و هم اکنون هم این بخش ها قابل رویت است.

از ویژگی های منحصر به فرد این قلعه مورد استفاده قرار گرفتن آن در دوران مختلف تاریخ به ویژه دوره میانی اسلامی بوده که در این دوران ابنیه و متعلقاتی نیز به آن اضافه شده و گورستان مربوط به دوره سلجوقی واقع در ضلع جنوب شرقی قلعه از جمله ابنیه های اضافه شده بعد از احداث این قلعه است.

این قلعه دارای طبقات مختلف به شکل سکو بوده که به صورت طبقات سنگی از صخره های خود قلعه حجاری شده و 30 پله 30 سانتی متری آن نیز توسط حجاران آن زمان از صخره های خود قلعه برای اتصال و دسترسی به طبقات فوقانی دارای شیب های تند، حجاری شده است.

زاویه تالار قلعه حالت قوسی مانند و سقف آن به صورت مسطح بوده و در گوشه ضلع شمالی آن یک روشنایی به ابعاد 90 در 70 سانتی متر ایجاد شده و احتمال می رود به عنوان نورگیر از آن استفاده می شد.

در آثار باقیمانده قسمت های مختلف قلعه، سوراخ هایی در ورودی اتاقک ها و محل های مختلف وجود دارد که به عنوان پاشنه در، سمت بالای قرنیز کار شده در بیرون و درون ورودی دیده می شود.

گویجه قلعه دارای سکوهایی در بیرون قلعه و مشرف به مناظر اطراف و چشم انداز طبیعی بوده و چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

این قلعه آب انبار بسیار زیبایی را در دل خود از صخره های حجاری شده جاداده و برای ذخیره آب مورد نیاز به کار می رفته و هم اکنون نیز در داخل آن آب ذخیره می شود.

این آب انبار از دو قسمت تشکیل شده که اولین محوطه آن به ابعاد 100 در 150 سانتی متر بوده و از یک ورودی دیگر 70 در 100 سانتی متری به صورت طاق مانند می توان به داخل آن وارد شد.

این آب انبار بصورت ماهرانه ای در دل صخره ای در ابعاد چهار در شش متر با سقف قوسی مانند حجاری شده و در ضلع شمالی تالار قلعه قرار گرفته است.

طاق نمای موجود در داخل آب انبار اهمیت و زیبایی آن را چند برابر کرده و به جرات می توان گفت یکی از زیباترین آب انبارهای آذربایحان شرقی محسوب می شود.

به گفته ی مدیر کل اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، در گویجه قلعه فعلا آثار خطی مشاهده نشده و این قلعه بعد از دوران اورارتویی در سایر ادوار تاریخ بویژه در قرون میانی اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت.

تراب محمدی، می گوید: در دوره میانه اسلامی الحاقاتی از جمله سکونتگاه ها ، جایگاه سربازان و گورستان ها به بنای اصلی قلعه اضافه شده است.

قلعه تاریخی گویجه قلعه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مراغه و در دهستان قوری چای بخش سراجوی این شهرستان واقع شده و در سال 1382 به شماره 10471 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شهرستان مراغه با حدود 570 اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو 10 شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می شود که حدود 200 اثر تاریخی این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این شهرستان با 250 هزار نفر جمعیت در 147 کیلومتری جنوب تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد