X
تبلیغات
رایتل

چنین شد که ارومیه رضائیه شد و مرکز استان آذربایجان غربی + عکس

مفرد 1390/07/25 , ساعت 15:39 چاپ مطلب
سال 1307 هجری شمسی بود رضاشاه سفری به آذربایجان داشت. در آن سال استان های آذربایجان شرقی و غربی هنوز تعریف نشده بودند و ایران استانی بنام آذبایجان به مرکزیت تبریز داشت.

وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - تاریخی : رضا شاه با توجه به رویه ای که داشت تمام تلاش خود را به ایجاد راه های موسلاتی و راه آهن گذاشته بود . در سفر رضا شاه به آذربایجان رضاشاه در بازدیدی که از شهر های این استان بزرگ داشت روی دو شهر بسیار تأثیر گذاشت. اثری که بعد از نزدیک به یک قرن هنوز هم ادامه دارد و تاریخ و آینده این دو شهر را تغییر داده است. مردم خوی و ارومیه رفتار مختلفی با شاه زمان خود داشتند و اثرات متفاوتی بر رضاشاه گذاشتند.

روزی که قرار بود رضا شاه وارد خوی شود با توجه به ظلم رضا شاه و خفگان سیاسی آن دوران بزرگان و عالمان و مردم خوی تصمیم گرفتند در اعتراض به این تصمیم به استقبال نروند. وقتی رضا شاه در ورودی خوی با استقبال کم مردم خوی علی الخصوص بزرگان و عالمان قرار گرفت بسیار ناراحت شد و حتی وارد خوی هم نشد.

در این سفر رضا شاه با ورود به ارومیه شخصاً دستور احداث بناهای اطراف میدان ایالت را صادر کرد و مکان یابی فضاهای اطراف میدان که شامل شهربانی ، شهرداری و ستاد لشگر توسط خود رضا شاه صورت گرفته است. زمان ساخت بنای شهربانی دو سال بعد از ساختمان شهرداری یعنی حدوداً سال 1309 هجری شمسی می باشد.

بعد از برگشت به تهران رضا شاه چند دستور مؤثر برای پیشرفت اورمیه داد. با توجه به مطالعات و ترسیم نقشه راه تبریز به خوی و راه آهن سراسری رضا شاه دستور تغییر این نقشه ها و بوجود آمدن وضع فعلی خوی شد.

با توجه به نقشه ماهواره ای که از جاده تبریز به خوی که ملاحضه می فرمائید این جاده در نطقای که با رنگ سفید مشخص می باشد تغییر ناگهانی داشته و بطرف ماکو تغییر می یابد و سه راه خوی متولد می شود که باعث دور ماندن خوی از جاده ایران به اروپا می شود. قدیمی ها به یاد دارند که جاده خوی به ماکو جاده ای بوده که از دروازه ای موسوم به دروازه ماکو رد می شده است و در حال حاضربه دلیل عدم توسعه این جاده کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در یک نقشه دیگر ماهواره ای که در زیر مشخص است تغییر نقشه راه آهن سراسری ایران به ترکیه نیز مشخص می باشد. راه آهن سراسری در این نقشه با خط باریک مشکی مشخص شده است. راه آهن به طرف خوی کار شده است و در نقطه ای نزدیک شده خوی تغییر نقش داده شده است.اگر دقت نمائید خواهید دید که این تغییر مسیر ناگهانی و بدون هیج توجیهی می باشد. شاید به نظر برسد این راه آهن بطرف مرز ترکیه می رفته است پس تغییر مسیر  عادی است ولی اگر می خواستند قبل از اجرای این مسیر متوانستند در جایی دیگر از این مسیر این تمایل به سمت مرز ترکیه را می دادند تا مسیر راه آهن کوتاه تر شود ولی عصابانیت رضا شاه از خوی و مردم خوی باعث تغییر ناگهانی در مسیر راه آهن سراسری و جاده تبریز خوی شده است و حرکت اعتراضی مردم خوی هزینه ای گرانی را برای ایشان داشته است.

البته در سال 1316 که تقسیمات جدید کشوری ایران صورت گرفت و آذربایجان بزرگ به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم شد بو با تغییر نام ارومیه به رضائیه شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی شد تا خوی تاوان سنگیرتری را برای اعتراض خود علیه رضاشاه بپردازد.


khoyonline.com

نظرات (1)
1390/07/26 ساعت 13:41
بهتراست بجای عالمان خوی مینوشتید جمعی نفهم.
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد