X
تبلیغات
رایتل

ادبی: حرف کسی که ما را به خودش دعوت می‌کند، پذیرفتنی نیست

مفرد 1390/07/15 , ساعت 11:38 چاپ مطلب
http://s1.picofile.com/avatar2009/Pictures/xoy.ir/%D8%B4%D9%85%D8%B3%20%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C/_kongere_89_s.jpg
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت:‌ من در مقالات شمس دقت بسیار کردم و دیدم شمس هرگز مردم را به خودش دعوت نمی‌کرد و از او آموختم که هرگاه کسی را دیدیم که ما را به خودش و نه به عالم بالا دعوت کرد، حرف او را نپذیرم.

وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - کنگره شمس : به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به خوی، در بخش پایانی همایش یک روزه مولانا در آینه شمس که عصر پنجشنبه 14 مهر در این شهر برگزار شد، حجت الاسلام ادبی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخن به تبیین و تشریح رابطه‌هایی چون مولانا و شمس پرداخت و گفت: باور من این است که جامعه امروز ما دیگر تاب رابطه‌هایی چون مولانا و شمس را ندارد و چنان رابطه مراد و مریدی دیگر شکل نمی‌گیرد.

http://s1.picofile.com/file/5735367680/_kongere_89.jpg

رئیس انجمن آثار و مفاخر ادبی ایران اشاره کرد: امروز مردم ما در رابطه‌هایشان زودتر از هم جدا‌ می‌شوند و این دوران را‌ می‌توان دوران تاریکی دانست که خورشید به محاق رفته و قحط آب است.

ادبی با اشاره به اینکه دوران ما، دوران ادبیات غیبت است، بیان کرد: امروز دوران کسوف خورشید است. پس باید  رجوعی به افراد بزرگی که در طول تاریخ بوده‌اند، داشته باشیم و از آنها کمک بگیریم.

وی افزود: امروز دیگر شخصیت‌هایی چون خضر و شمس و مولانا پرورده نمی‌شوند و در عصر اینترنت و تبادل سریع اطلاعات باز هم ظرفیت‌هایی وجود ندارد که بتواند حتی کسی مانند حسام الدین چلبی را تربیت کند. امروز کجا معلمان و شاگردان باهم چون شمس و مولانا رفتار‌ می‌کنند؟ امروز کجا شاگردان آنطور قدر استاد را‌ می‌دانند؟

ادبی در بخش پایانی صحبت‌هایش عنوان کرد: من در مقالات شمس دقت بسیار کردم و متوجه شدم شمس هرگز مردم را به خودش دعوت نمی‌کرد و از او آموختم که هرگاه کسی را دیدیم که ما را به خودش و نه به عالم بالا دعوت کرد، حرف او را نپذیرم.

مشهور، استاد دانشگاه نیشابور آخرین سخنران این همایش بود که درباره جایگاه عطار صحبت کرد.

وی با تاکید بر اینکه هرجا نام عطار برده‌ می‌شود نام شمس هم آورده‌ می‌شود، گفت: غلامحسین یوسفی درباره عطار گفته که انس با سخن عطار چیزی را درون آدمی تغییر‌ می‌دهد و او را به عشقی پرشکوه‌ می‌رساند.

این استاد دانشگاه با اشاره‌ای مختصر به سابقه زندگی عطار و کشته شدن او در سال 618 هجری قمری به دست مغول‌ها بیان کرد: برخی‌ می‌گویند عطار مرید مجدالدین بغدادی بوده و برخی هم گفته‌اند اویسی مرادش بوده و روایتی هم هست که‌ می‌گوید روح منصور حلاج بر او تجلی یافته و استادش شده است، ولی عهد بر سر اینکه مراد او که بوده است، خیلی اولویت ندارد و بیشتر این مسئله مهم است که خود او در منطق‌الطیر به طور خاص بر لزوم وجود پیر و مرشد تاکید‌ می‌کند و در داستان‌هایش راهنمایی چون هدهد را به صورت تمثیلی بیان‌ می‌کند.

مشهور درباره ویژگی‌های عطار گفت: عطار زبان بی‌تکلف و شیرینی دارد و با اینکه از صنایع ادبی در آثارش بهره‌ می‌برد، ولی صنعتگری او از حد طبیعی فراتر نمی‌رود. از دیگر امتیازات سخن عطار پرهیز از بکارگیری واژگان مستهجن است که در قیاس با آثار همدوره اش این یک مزیت محسوب‌ می‌شود.

این پژوهشگر در پایان گفت: خلاصه کلام درباره عطار این است که عشق خمیر مایه سخن اوست و او درد طلب دارد.

این همایش با برگزاری مراسم اهدای کلید طلایی شهر خوی به شهردارنیشابور و نماینده شهردار قونیه و سپس اجرای موسیقی توسط گروه جلال ذوالفنون در شهر خوی به کار خود پایان داد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد