طلا به دوران طلایی بازمی گردد؟

مفرد 1390/07/13 , ساعت 11:35 چاپ مطلب
http://s1.picofile.com/file/6525955730/%D8%B3%DA%A9%D9%87_%D8%B7%D9%84%D8%A7_%D8%A7%D8%B1%D8%B2_xoy_ir_%D8%AE%D9%88%D9%8A_khoyli_com.gif
سرمایه گذاران کالا سه ماهه چهارم 2011 را با این پرسش آغاز کرده‌اند که آیا طلا مجددا نقش "دارایی مطمئن" را پیدا کرده و صعودش را از سر می‌گیرد یا درخشش آن به پایان می‌رسد؟
این یک پرسش آشکار پس از پشت سر گذاشتن ماهی است که در آن عملکرد این "دارایی مطمئن" معروف، حدود 50 درصد کمتر از بازار سهام سقوط کرده بود.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پاسخ هر چه که باشد اما روشن نیست و دلیل آن نیز باید در رابطه پیچیده و پر پیچ و خم طلا با سرمایه‌گذاری‌های دیگر جست و جو شود.

طلا، فلز بدون استفاده‌ای است که در دوران رونق از سوی سرمایه‌گذاران نادیده گرفته می‌شود و تحت الشعاع دارایی‌های پرمخاطره‌تری مانند سهام و اوراق بهادار قرار می‌گیرد اما به محض اینکه آشفتگی اقتصادی گسترش می‌یابد و نگرانی‌های رکود جهان را فرا می‌گیرد، طلا بازگشت پیروزمندانه‌ای پیدا می‌کند و به کمک سرمایه‌گذاران وحشت زده می‌شتابد.

طی یک دهه گذشته این سناریو چندین بار تکرار شده و طلا در ماه اوت تقریبا شش بار به رکورد هزار و 888 دلار و 70 سنت در هر اونس رسید اما سپتامبر با کاهش 11 درصدی قیمت طلا که بیشترین کاهش از روزهای تیره اکتبر 2008 به حساب می‌آمد، ناگوار بود. بیشتر این لطمه دو هفته قبل صورت گرفت که طلا بدترین هفته خود از سال 1983 را گذراند.

آنچه بیشتر نگران‌کننده بود، وقوع این کاهش همزمان با کاهش ارزش سهام و دارایی‌های مخاطره آمیز دیگر بود که طلا را کاملا یک دارایی غیرمطمئن ساخت.

اکنون سرمایه‌گذاران بدبین‌، اعتبار طلا که یکی از معدود پناهگاه‌ها در برابر طوفان‌های مالی است را مورد پرسش قرار می‌دهند و برخی از سرمایه گذاران این تفکر را پیدا کرده‌اند که شاید این پایانی بر افزایش قابل توجه قیمت طلا باشد.

در حقیقت هیچ کس نمی‌داند. ماهیت بسیار متغیر طلا، محاسبه ارزش واقعی آن را دشوار می‌کند. این فلز مصارف اقتصادی معدودی به جز کاربرد در جواهرات و برخی از دستگاه‌های الکترونیکی دارد بنابراین قیمت آن نسبت به فلزات دیگر، کمتر تحت تاثیر عرضه و تقاضاست.

اما تمایل طلا به گریز از ارزش دقیق، در بسیاری از جهات، قدرت این فلز محسوب می‌شود.

هیچ کارشناسی نمی تواند قاطعانه بگوید طلا بیشتر یا کمتر ارزش دارد؛ در حباب یا در رکود است. بنابراین در طی سالیان دراز، سرمایه‌گذاران و بانک‌های مرکزی به دلایل متعدد مانند حفاظت در برابر تورم و جایگزینی برای دلار به عنوان ذخیره سرمایه، طلا خریداری کرده‌اند.

می‌توان آن را کیمیاگری معکوس خواند. سرمایه‌گذاران به جای اینکه مانند نیاکان قرون وسطای خود به دنبال سنگ فیلسوفی برای تبدیل فلزات دیگر به طلا باشند، راهی را برای تبدیل طلا به هر آنچه می‌خواهند، یافته‌اند.

در واقع طلا عمیقا شماری از وظایفش را انجام داده است. بهترین نقش آن به عنوان دافع در برابر تورم را در نظر بگیرید. بین سال 1980 تا 2005، قیمت‌های مصرف کننده در آمریکا بیش از دو برابر شد در حالی که طلا 20 درصد از ارزش خود را از دست داد.

این ارتباط با سهام نیز کامل نبوده است. در حالی که طلا متمایل به صعود در هنگام کاهش ارزش سهام است اما کاهش اخیر طلا به موازات بازار سهام، یادآور این است که استثناهایی برای این قانون وجود دارد. همچنین باید تاثیر نرخ‌های بهره جاری و آتی بر طلا را نیز مد نظر داشت. هر چه سطح نرخ بالاتر باشد، هزینه نگهداری دارایی که بازدهی ندارد، بیشتر می‌شود.

یک دلیل برای حرکت‌های غیرمنطقی طلا این است که در هنگام صعود آن، سرمایه گذاران در مواجهه با ضرر در دارایی‌های دیگر، ناچارند آن را بفروشند. با نگاه کردن از این منظر، طلا حداقل در کوتاه مدت چندان مطمئن نیست. این فلز زرد معمولا برای سرمایه گذاران درازمدت جذاب است در حالی که درخشش آن برای کسانی که به دنبال سرمایه نقد هستند، ممکن است موقتی باشد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد