X
تبلیغات
رایتل

نگهداری 600 قلم اشیای تاریخی در خوی

مفرد 1390/07/11 , ساعت 22:41 چاپ مطلب

شهر خوی xoy.ir خوی khoyli.com

مدیرموسس نخستین موزه خصوصی شمالغرب کشور گفت: بیش از 600 قلم اشیای تاریخی در نخستین موزه خصوصی شمالغرب کشور نگهدای می‌شود.
نگهداری 600 قلم اشیای تاریخی در خوی XOY.IR وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - شهر خوی :
قنبر اکبری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خوی اظهار داشت: این تعداد اشیای تاریخی از هزاره اول قبل از میلاد تا دوره معاصر توسط یک مجموعه‌دار خصوصی در خانه کبیری خوی نگهداری می‌شود.
وی، هدف از راه‌اندازی این موزه را آشنایی بیشتر مردم با اشیای تاریخی ـ فرهنگی و حمایت از مجموعه‌داران و مالکان اموال فرهنگی و تاریخی عنوان کرد و افزود: موزه‌داری را از روی علاقه و به صورت تجربی یاد گرفته‌ام و 15 سال است که در این زمینه فعالیت دارم.
اکبری، سفال‌های بسیار قدیمی، انواع شیشه‌های ساسانی و تابلوی مفرغی شکارگاه ساسانی را از جمله آثار بی‌نظیر این موزه برشمرد و تصریح کرد: در این موزه اشیای ارزشمند دیگری از حدود 200 سال تا 2 هزار سال قبل مثل سکه‌های ضرب خوی از دوره قاجاریه و جام تپه زیویه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.
وی، جام مفرغی تپه زیویه را در ردیف جام‌های حسنلو و مارلیک معرفی کرد و گفت: این جام استوان‌های شکل، به قطر هفت و ارتفاع 17.4 سانتی‌متر است که در قسمت میانی آن خطوط منحنی حلزونی شکل قلم‌زنی شده و نمونه‌هایی از این خطوط در جام‌های مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مانند جام حسنلو نیز دیده می‌شود.
اکبری، لباس‌های موجود در بخش مردم‌شناسی موزه را نشان‌دهنده فاصله طبقاتی در جامعه دانست و افزود: مردم در زمان‌های گذشته بر اساس طبقات اجتماعی، لباس‌های متفاوتی بر تن می‌کردند که این لباس‌ها فاصله طبقاتی در جامعه را در هر دوره نشان می‌دهد.
وی، استقبال مردم از این موزه را خوب توصیف کرد و اذعان داشت: حضور مردم نشان می‌دهد که آنها به تاریخ و تمدن خود علاقمند هستند.
مدیرموزه خصوصی خوی از تلاش کارشناسان امر برای شناسنامه‌دار کردن آثار این موزه خبر داد و گفت: تعداد اندکی از موزه‌های خصوصی کشور شناسنامه‌دار بوده و دارای مجوز خرید و فروش اشیای قدیمی هستند که با داشتن این مجوز می‌توان اشیای تاریخی را خریداری و به موزه یا سایر افراد دارای مجوز فروخت و یا امانت داد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد