سرنوشت دریاچه ارومیه در انتظار خزر! + عکس

مفرد 1390/07/10 , ساعت 12:03 چاپ مطلب
دریاچه ارومیه xoy.ir خوی khoyli.com
عضو گروه آب پژوهشی آمایش سرزمین گیلان گفت: هر روز از توازن زیست محیطی خزر کاسته می‌شود.

کابوس سونامی نمک نزدیکتر می شود XOY.IR وبلاگ خبری خوی

وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - دریاچه ارومیه : دکتر "کریم ثابت رفتار" در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: با روند افزایشی ورود آلاینده‌ها به دریای خزر، این دریا وضعیت نابهنجاری یافته و سمینارها و سخنرانی‌ها در این خصوص گوش شنوا کم دارد.

وی افزود: تخریب زیستگاه‌ها تنوع زیستی را در این اکوسیستم ارزشمند با چالش جدی مواجه کرده است و به زودی این دریاچه عظیم دنیا وارد بحران جدی می‌شود. کاهش ماهیان استخوانی، کاهش جمعیت کیلکا و تقلیل جمعیت فک خزر به یک پنجم از جمله هشدارهایی است که نشان می دهد با بحران جدی این دریاچه فاصله زیادی نداریم.

سرنوشت دریاچه ارومیه در انتظار خزر! xoy.ir وبلاگ خبری خویوی ادامه داد: کشورهای حاشیه این اکوسیستم ارزشمند پرونده‌های سیاه زیست محیطی در آلوده شدن آن دارند و ادامه این بی توجهی آینده‌ای خطرناک را برای کاسپین نامی جهان رقم خواهد زد.

ثابت رفتار خاطرنشان کرد: آلودگی‌های هر روزه میکروبی، نفتی، هیدروکربنی، ورود آلاینده ها با انتقال زباله‌ها از طریق رودخانه‌ها و افزایش رو به گسترش تالاب‌های کشورهای حاشیه خزر و ساخت و سازهای بی برنامه از جمله عوامل تهدید کننده این دریاچه عظیم هستند؛ اگر همچنان گوش شنوا برای مبارزه با این آلودگی‌ها بسیار اندک باشد، سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه در انتظار خزر است.

وی تصریح کرد: کاهش تنوع زیستی در زیستگاه‌ها از جمله موارد علمی است که نیاز به تحقیقات گسترده و تخصص لازم دارد اما به قدری این کاهش در دریای خزر کاملا مشهود است و عوامل تهدیدکننده تنوع زیستی در این دریاچه رو به فزونی است که کاهش هر روزه تنوع زیستی گیاهان و جانوران بسیار واضح و مشخص است.

ثابت رفتار گفت: کاسپین از نظر موقعیت مهم و حساسی که در کریدور حمل و نقل دارد، بسیار مهم و ارزشمند خوانده می‌شود به طوری‌که نقش تاریخی و ژئوپولوتیکی آن در سده‌های اخیر بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد کاسپین از لحاظ اکوتوریسم است که زیر فشار تهدیدات زیست محیطی به تدریج از توازن زیست محیطی آن کاسته می‌شود. 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد