همایش مـولانا در آینه شمس با خواهرخواندگی خوی ، نیشابور و قونیه

مفرد 1390/07/09 , ساعت 16:19 چاپ مطلب
http://s1.picofile.com/avatar2009/Pictures/xoy.ir/%D8%B4%D9%85%D8%B3%20%D8%AA%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C/_kongere_89_s.jpg
همایش «مولانا در آینه‌ی شمس» با محوریت خواهرخواندگی شهرهای خوی ، نیشابور و قونیه برپا می‌شود.
همایش مـولانا در آینه شمس با خواهرخواندگی خوی ، نیشابور و قونیه xoy.ir وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - کنگره شمس:  به گزارش ایسنا ، همایش «مولانا در آینه‌ی شمس» با محوریت خواهرخواندگی شهرهای نیشابور ـ محل آرامگاه عطار ـ، شهر خوی ـ محل آرامگاه شمس تبریزی ـ و قونیه ـ محل آرامگاه مولانا ـ 14 مهرماه در جوار آرامگاه شمس تبریزی در شهر خوی برگزار می‌شود.

در این همایش، علاوه بر سخنرانی‌های علمی، کنسرت جلال ذوالفنون اجرا خواهد شد. همچنین عقد خواهر‌خواندگی شهرهای نیشابور، قونیه و شمس برای گسترش همکاری‌های فرهنگی و علمی - آموزشی، بین دانشگاه‌ آزاد اسلامی خوی و دانشگاه‌های نیشابور و قونیه خوانده خواهد شد.

به گفته‌ی محمدباقر محسنی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی خوی و از اعضای هیأت برگزارکننده‌ی همایش «مولانا در آینه‌ی شمس»، انتظار می‌رود با برپایی این همایش با محوریت خواهرخواندگی بین شهرهای یادشده و از سویی امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک، زمینه‌های توجه بیش‌تر به مفاخر فرهنگ و تمدن ایران فراهم آید.

او عنوان کرد: اهمیت شاعران بزرگ ایرانی مانند مولانا، شمس تبریزی و عطار نیشابوری در جهان بر کسی پوشیده نیست؛ بنابراین باید دانشگاه‌ها بتوانند بر پایه‌ی این منابع سرشار و غنی، فرهنگ متعالی ایرانیان را به جهانیان معرفی کنند.

از سویی، سیدفتاح کبیری ـ رییس شورای اسلامی شهر خوی و دیگر همکار برگزارکننده‌ی این همایش، گفت: ضرورت توجه به شمس تبریزی، عطار نیشابوری، مولانا و دیگران بزرگان فرهنگ ایرانی بیش‌تر از گذشته است و باید با اهتمامی جدی، آموزه‌های عرفانی فرهنگ ایران تبیین و استفاده شود.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد