X
تبلیغات
رایتل

چند ربع قرن دیگر باید برای اجرای اصول قانون اساسی صبر کرد؟

مفرد 1390/07/06 , ساعت 18:40 چاپ مطلب

چند ربع قرن دیگر باید برای اجرای اصول قانون اساسی صبر کرد؟کتابهای دانش آموزان، امسال دچار تغییرات کلی شد اما هنوز هیچ نشانی از احترام و به رسمیت شناختن سایر فرهنگها و زبانهای غیرفارس نیست.

چند ربع قرن دیگر باید برای اجرای اصول قانون اساسی صبر کرد؟ XOY.IR وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - فرهنگی : به گزارش آینانیوز، بسیاری از درسها و داستانهای کتابهای درسی دانش آموزان از جمله سری داستانها و کلیپ استریپ های موسوم به «امین و اکرم»، داستان «کوکب خانم»،«تصمیم کبری»،«روباه و زاغ»،«چوپان دروغگو»«حسنک کجایی؟» و داستان«پترس فداکار» که بعدها با تهیه گزارش کامران نجف زاده از هلند معلوم شد که اصلا چنین داستانی در فرهنگ این کشور وجود خارجی نداشته، از کتابهای فارسی دوران ابتدایی و داستان سفر «خانواده آقای هاشمی» که از کازرون به نیشابور می رفتند و در سر راهشان اتفاقاتی برایشان می افتاد از کتاب تعلیمات اجتماعی و داستان «فرهاد کنجکاو» از جمله مباحث دوران ابتدایی است که از کتابهای درسی امسال حذف شده اند.


در همین رابطه داستان« دهقان فداکار» ریزعلی خواجوی همچنان حفظ شده و داستان معلم فداکاری که برای نجات دانش آموزانش از خطر آتش گرفتن بخاری خودش را به خط انداخت نیز بدان اضافه شده است.


این مباحث از سال 65 در کتابهای درسی دانش آموزان بودند و سال تحصیلی جاری به دلیل دیر رسیدن کتابها سر کلاس هنوز برنامه درسی دانش آموزان به درستی مشخص نیست و معلوم نیست چه درسهایی جایگزین آنها خواهند شد.


اما مهمترین موضوعی که در این میان مطرح است اینکه باوجودیکه کشور ایران یک دوران نسبتا طولانی را با چنین درسهایی سر کرده و سیاستگزاران فرهنگی به فکر این افتاده اند که همسو با تغییرات روحیات و ذائقه و ذهن دانش آموزان باید درسها را تغییر داد و مباحث به روزتر و مفیدتری را جایگزین کرد، اما هنوز حق خرده فرهنگها و قومیتهای مختلف کشور در برنامه درسی نظام آموزش و پرورش لحاظ نشده و نمی شود.


با وجودیکه اصول مصرحی در قانون اساسی جمهوری اسلامی برای احترام و به رسمیت شناختن جایگاه زبانها و فرهنگهای گوناگون موجود است اما معلوم نیست باید شهروندان غیرفارس زبان و فرزندانشان چند ربع قرن دیگر صبر کنند تا اجرای قانونی را که پدرانشان برای تصویبش انقلاب کردند و خون دادند و نماینده به مجلس خبرگان فرستادند به چشم خودشان ببینند.

نظرات (3)
1390/07/07 ساعت 00:29
cox cox tasakur ediram bi gozal matlaby con. lutfan bonlardan cox yaz . gina tasakur ediram sanan
امتیاز: 0 0
1390/07/07 ساعت 07:26
به نظر می رسد این قوانین برای مصلحت در قانون اساسی گنجانده شده و اجرای آنها الزامی نیست
همانگونه که وقتی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از آقای حداد عادل پرسیدند کی اصل پانزده اجرا می شود ایشان فرمودند که همین الان این فانون اجرا می شود و شما اجازه دارید در خانه خودتان به زبان مادری حرف بزنید
شما از جواب این عضو مجلس می توانید بفهمید که تا این سیستم و این تفکر هست اجازه نخواهند داد که ما به زمان مادری مدرسه داشته باشیم
امتیاز: 0 0
1390/07/07 ساعت 13:01
با سلام .
با تشکر از اینکه مقداری از محافظه کاری کم کرده و جسارت به خرج داده و این مطلب را نوشته اید تشکر میکنم .
اولا: ملت آذربایجان جزء خرده فرهنگ و قومیت نیست جمعیت ملت آذربایجان شاید از هفتاد درصد ملت ها بیشتر باشد .
ثانیا: مرگ دوست عزیزمان ابراهیم جعفر زاده و خانواده اش در حادثه رانندگی را تسلیت میگویم .
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد