X
تبلیغات
رایتل

دستاورد بزرگ علمی در عرصه تولید دام در خوی

مفرد 1390/07/05 , ساعت 23:04 چاپ مطلب
اجرای موفقیت آمیز طرح تحقیقاتی quotation mark امکان زایش خارج از فصل گوسفند نژاد ماکویی quotation mark در خوی ، دستاورد بزرگ علمی را در عرصه تولید دام رقم زد.

دستاورد بزرگ علمی در عرصه تولید دام در خوی xoy.ir وبلاگ خبری خویوبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - کشاورزی و دامداری: این طرح نخستین طرح پژوهشی یک شرکت تعاونی دانش بنیان در آذربایجان غربی به شمار می رود که با هدف ارتقا تولیدات دامی و بهره گیری از فناوریهای نوین در تولید مثل گوسفند ، در مدت 6 ماه با همکاری هیات علمی دانشگاه ارومیه و کارشناسان دامپزشکی و مدیریت جهاد کشاورزی خوی اجرا شد. برای اجرای این طرح ، یک گله 100 راسی انتخاب شد و با استفاده از فناوری های مختلف از جمله هورمون تراپی و سونوگرافی با محوریت تغذیه ای ، بازده حدود 70 درصدی بدست آمد. دکتر حسن زاده رئیس شبکه دامپزشکی خوی و ناظر این طرح تحقیقاتی گفت : براساس نتایج این طرح وزن بره های متولد شده در این طرح با یک کیلوگرم افزایش نسبت به بره های دیگر این نژاد به پنج و نیم کیلوگرم رسید و میزان دو قلوزایی در تولید مثل خارج از فصل 6 درصد و تولید شیر مادر 30 درصد افزایش و مرگ و میر نوزادان از 10 تا 20 درصد ، به زیر 2 درصد کاهش یافت.

این طرح بر خلاف طرحهای دیگر که به صورت آزماشگاهی اجرا می شود در محیط زیست طبیعی گوسفندان و با فرستادن گوسفندان به ییلاق و قشلاق به مرحله اجرا درآمده و قابل اجرا در کلیه واحدهای پرورش گوسفند است .

اجرای فراگیر این طرح در خودکفایی تولید گوشت قرمز و اصلاح نژاد گوسفند ماکویی نقش بسزایی ایفا خواهد کرد. از مجموع 3 میلیون و 200 هزار راس گوسفند موجود در آذربایجان غربی ، جمعیت نژاد گوسفند ماکویی یک و نیم میلیون راس برآورد شده است که حدود 50 درصد جمعیت گوسفندان استان را شامل می شود. گوسفند نژاد ماکوئی در حالت معمولی ، اواخر بهمن و اوایل اسفند بره زایی می کند .

میکائیل جانعلی پور مجری این طرح گفت :‌با اجرای این طرح در کشور ، امکان زایش دوبار گوسفند در نیمه اول و دوم سال فراهم شد .

طبق بررسیهای به عمل آمده نژاد ماکویی علاوه بر مناطق ییلاقی و قشلاقی شمال آذربایجان غربی ، در کشور ترکیه و جمهوری خود مختار نخجوان هم پراکنده است. علاوه بر گوسفند نژاد ماکویی ، قزل هرکی و کردی از دیگر نژادهای گوسفندان موجود در آذربایجان غربی به شمار می روند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد