X
تبلیغات
رایتل

حمام تاریخی محمد بیگ خوی در حال نابودی

مفرد 1390/06/30 , ساعت 18:37 چاپ مطلب

حمام تاریخی "محمدبیگ" خوی با قدمت ۴۴۰ سال نیازمند توجه مسوولان است.

وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - ابنیه تاریخی : حمام محمدبیگ واقع در بافت تاریخی و مجاورت ضلع شمالی بازار سنتی خوی با قدمت ۴۴۰ ساله نیازمند توجه ویژه مسوولان است.

حمام بیگ

این حمام تاریخی و میراث فرهنگی کشور، در حال حاضر عنوان متروکه را با خود یدک می‌کشد.

از زیبایی‌های منحصربه فرد این حمام، گچبری‌های آهکی بر روی گنبد، چهار ستون سنگی و سر ستون‌های هجاری شده است که متاسفانه بر اثر نفوذ آب از سقف در حال تخریب هستند. همچنین حوض زیبای شش ضلعی حمام محمد بیگ از دیگر شاهکارهای این حمام تاریخی محسوب می‌شود.

حمام محمد بیگ در نزدیکی مسجد تاریخی ملاحسن بنا شده تا مردم در حمام جسم و بدن خود را مورد تطهیر و نظافت قرار دهند و در مسجد روح را از بدی‌ها و زشتی‌ها رها سازند.

حمام بیگ خوی

حمام بیگ اکنون براثر بی توجهی مسوولان و گذشت زمان به مکانی متروکه تبدیل شده است.

مرحوم دکتر محمد امین ریاحی درباره این حمام در کتاب ارزنده تاریخ خوی می نویسد: « در سال ۱۳۵۴ شمس حریقی در بیرونی این گرمابه رخ داد، با طبله کردن و ریختن گچ‌ها، نقاشی‌های بدیع و زیبایی از زیر آن ها پدیدار شده و من پیشنهاد کردم این حمام و نقوش آن جزو آثار تاریخی ثبت و حفاظت شود.»

حمام بیگ خوی

بخش‌هایی از فیلم سینمایی «ساوالان» به کارگردانی « یدالله صمدی» در این حمام تاریخی فیلم برداری شده است.

یوسف عزیزنژاد، کارشناسی ارشد تاریخ و میراث درخصوص قدمت و اهمیت حمام محمدبیگ خاطرنشان کرد: این حمام جزو پنج حمام تاریخی کشور است که به دست «محمدبیگ» پسر «شهنازخان» دوم و برادرزاده «احمدخان» دینلی ۴۴۰ سال پیش ساخته شده است.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد مسوولان مربوطه با تغییر کاربری و تبدیل آن به موزه مردم شناسی و استفاده از بخشی دیگر از آن به عنوان قهوه خانه یا رستوران از تخریب این اثر زیبای فرهنگی تاریخی جلوگیری شود.

عزیزنژاد تعدد وارث حمام محمدبیگ را از دیگر مشکلات پیش روی مسوولان برای احیا و بازسازی این اثر تاریخی دانست.

حمام بیگ خوی

حمام محمد بیگ با مساحت تقریبی ۶۵۰ متر یکی از زیباترین حمام‌های به جای مانده تاریخی شمال غرب کشور است که متاسفانه با توجه نکردن مسوولان و مردم در حال تخریب است.


khoyonline.com

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد