مشروح نشست خبری جلال زاده استاندار آذربایجان غربی

مفرد 1390/06/23 , ساعت 18:21 چاپ مطلب
وحید جلال زاده ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران نرخ بیکاری استان در مرداد ماه سالجاری را 10.4 درصد عنوان کرد و بیان داشت: رفع مشکل بیکاری در استان یکی از دغدغه های اصلی مدیریت ارشد استان بوده و در این راستا اقدامات خوبی در سالهای اخیر نیز صورت گرفته است.
وبلاگ خبری خوی (xoy.ir و khoyli.com) - آذربایجان غربی: استاندار آذربایجان غربی نرخ بیکاری در استان آذربایجان غربی را سه تا 3.5 درصد پایین تر از میانگین کشور اعلام کرد و گفت: نرخ بیکاری در استان به دلیل ظرفیت بالای بخش کشاورزی پایین تر از میانگین کشوری است.

به گزارش خبرنگار مهر، وی در ادامه با اشاره به تعهد استان برای ایجاد 113 هزار شغل تا پایان سال 90 افزود: تا پایان پنج ماهه گذشته سالجاری 40 هزار شغل در استان ایجاد شده است و امیدواریم این میزان اشتغال تا پایان سال محقق شود.

جلال زاده در ادامه به فعالیت و آغاز به کار صندوق توسعه کشور در سطح کشور اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های بالای بخش کشاورزی و صنعت این استان 3.5 میلیارد دلار از این صندوق با هدف توسعه این بخش ها درخواست کرده ایم.

بازار سیاه بلیت قطار در میاندوآب/ ایستگاه راه آهن مهاباد پایان سال 90 افتتاح می شود

استاندار آذربایجان غربی در خصوص اتمام راه آهن مراغه به ارومیه گفت: با راه اندازی ایستگاه میاندوآب در سالجاری بازار سیاه بیلت قطار به این منطقه نیز کشیده شده است.

جلال زاده با اشاره به اینکه بودجه امسال برای این پروژه حدود 360 میلیارد ریال ابلاغ شده گفت: در مقایسه با سال گذشته بودجه اختصاصی افزایش خوبی داشته است و در نظر داریم با جذب سرمایه گذار و همچنین فروش اوراق مشارکت، کندی اجرای پروژه به دلیل کمبود اعتبارات را جبران کنیم.

جلال زاده در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی، صنعتی در استان نیز گفت: متاسفانه با وجود تلاش های مدیریت عالی استان و همچنین دستگاه های اجرایی، برخی از واحد های صنعتی به دلیل مشکلات مدیریتی تعطیل شده اند و یا با ظرفیت کمتر فعالیت می کنند و دارای بدهی های بانکی، بدهی به سازمان تامین اجتماعی، دستگاه های خدمات رسان، حق و حقوق کارگران و مالیات هستند که باید خودشان نیز برای حل مشکلاتشان وارد عرصه شوند.

وی افزود: در جلسات کارگروه اشتغال استان، کمیته های چهار جانبه و همچنین کمیته بحران استان با حضور مسئولان و کارشناسان بخش های مربوطه مشکلات واحد های صنعتی را بررسی و راهکارهای لازم را برای ادامه حیات ‌آنها ارائه می کنیم.

800 هکتار به محدوده شهر ارومیه افزوده شد

استاندار آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود به سفر اخیر اعضای شورای عالی شهرسازی کشور به ارومیه اشاره و اعلام کرد: در یک اقدام بی سابقه جلسه شورای عالی شهرسازی در ارومیه تشکیل شد و پس از انجام کارهای متوالی کارشناسی و پیگیری های انجام شده 800 هکتار از اراضی خارج از محدوده شهر ارومیه که بصورت 27 منطقه شهری شناسایی شده بود با مصوبه این شورا به داخل محدوده شهر اضافه شد.

وی افزود: با رعایت ضوابط و مقررات که در این مصوبه به آن تاکید شده است از این پس ساکنان این مناطق از خدمات شهری و تاسیسات زیر بنایی نظیر آب، برق، گاز، فضاهای آموزشی و بهداشتی و معابر دسترسی بصورت قانونی برخوردار خواهند شد.

سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری در آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر روند جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در استان، گفت: هم اکنون میزان سرمایه گذاری داخلی و خارجی در استان 20 میلیون دلاری بوده بوده که با سرمایه گذاران جدید در حال مذاکره هستیم.

جلال زاده حمایت از سرمایه گذاری با توجه به وضعیت خاص استراتژیکی استان و هم مرزی با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان، بیان داشت: راه اندازی منطقه آزاد ماکو از جمله طرحهای مورد مذاکره بوده که یک فرد به تنهایی آماده سرمایه گذاری در این منطقه است.

وی انتظار شش ماهه این سرمایه گذار بدلیل عدم تائید اساسنامه این منطقه آزاد تجاری توسط شورای نگهبان، اظهار داشت: شورای نگهبان هشت ایراد به مفاد اساسنامه گرفته که ز این تعداد هفت مورد رفع ولی یک مورد از این مشکلات طی دو ماه گذشته بین دولت و شورای نگهبان در حال بررسی بوده و نتیجه ای حاصل نشده است.

استاندار آذربایجان غربی احداث پالایشگاه و سرمایه گذاری 800 میلیارد ریالی در میدان امام(ره) و فروشگاه مرکزی ارومیه از دیگر طرحهایی در حال مذاکره با سرمایه گذار است، بیان داشت: هم اکنون پتروشیمی میاندوآب با سرمایه گذاری خارجی آماده کلنگ زنی شده است.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر وضعیت مدیریت و نظارت بر فعالیت فرهنگسرای جوان ارومیه، افزود: با توجه به ضرردهی این فرهنگ سرا و برون سپاری مدیریت اماکن توسط استانداری در صدد واگذاری این مکان به بخش خصوصی هستیم.

از تصمیمات شورای شهرها حمایت می کنیم

جلال زاده همچنین با بیان اینکه مشکل اخراج کارگران به شهرداری ارومیه مربوط نمی شود، ادامه داد: با توجه به برنده نشدن شرکتی که طی چند سال گذشته در مزایده های برون سپاری شهرداری ارومیه موفق می شد، شرکت جدید نسبت به تمدید قرارداد کارگران قبلی اقدام نکرده و این امر موجب نارضایتی این افراد شده است.

وی با اشاره به اینکه شهردار فعلی ارومیه با حضور پرسنل بیش از حد مورد نیاز در مجموعه شهرداری ارومیه و جذب اعتبار باعث عدم اجرایی شدن طرحهای عمران شهری می شود، افزود: این موضوع ارتباطی با استانداری نداشته و شهرداری و شورای شهر باید نسبت به رفع مشکل کارگران اقدام کنند.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: اگر بجای شهردار و شورای شهر بودم اولویتهای من با شهردار در راستای اجرای طرحها و توسعه و عمران فرق داشت ولی با این وجود از تصمیمات شورای شهر و شهردار حمایت همه جانبه کرده و انجام خواهیم داد.

عدم بهره مندی 10 ساله ارومیه از سهم اعتبارات استانی

به گفته جلال زاده شهرستان ارومیه در همه بخشها از اعتبارات استانی کمتر استفاده کرده است، اظهار داشت: طی دهه گذشته سهم ارومیه بر اساس شاخصهای تخصیص از بودجه عمرانی در راستای توسعه و عمران سایر شهرهای استان کاهش یافته و این شهر از سهم اعتباری خود بی بهره مانده است.

وی کسب رتبه های آخر شهرستان ارومیه در بخش آب و راه روستایی در بین 17 شهرستان استان را نامطلوب دانست و اظهار داشت: امسال سهم ارومیه از این اعتبارات از 19 به 27 درصد افزایش یافته است.

مشکل شهرهای آذربایجان غربی پول نیست

این مسئول همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر آخرین وضعیت خرید امتیاز تیم فوتبال در لیگ برتر، افزود: با قاطعیت می توان گفت مشکل شهرهای استان پول نیست چراکه با وجود تخصیص اعتبار شش میلیارد ریالی به شهرداری ارومیه جهت خرید امتیاز تیم به دلیل عدم مدیریت موضوع توسط مسئولان ذیربط عودت داده شد.

جلال زاده با بیان اینکه اگر 50 میلیارد ریال نیز برای خرید امتیاز تیم لیگ برتری هم تخصیص یابد هم با ادامه روند فعلی و ضعف مدیریتی هم نمی توان در این عرصه موفق شد، از اطلاع رسانی عمومی این موضوع قبل از قطعی شدن توسط مسئولان حوزه های ذیربط انتقاد کرد.

اقتدار نظام جمهوری اسلامی تسخیر قبلها، رویاها و آروزهای ملت هاست

استاندار آذربایجان غربی، فضای پرنشاط و امیدوار کننده را کلید توسعه، عمران و آبادانی هرکشور و منطقه عنوان نمود و گفت: در این فضای امید و پرنشاط، سرعت کارها افزایش یافته و این موضوع را می توان در افزایش راندمان کاری رسانه ها شاهد بود.

جلال زاده صبح امروز در گفتگو با رسانه های استان در ادامه نیاز اصلی کشور و آذربایجان غربی را در حال حاضر فضای صمیمیت، وفاق و همدلی عنوان نمود و افزود: مردم و مسئولان نظام اسلامی نباید اجازه دهند دشمنان و بدخواهان ایران اسلامی با ایجاد شکاف در بین آنان از این فضا سوء استفاده کنند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در نقطه عطف خود و در اقتدار کامل در جهان قرار دارد، ادامه داد: اقتدار نظام اسلامی تسخیر قلب های مردم و تحقق آرمانها و آرزوهای مردم دنیا است.

وی گفت: شاید روزی اقتدار کشورها، کشور گشایی و اشغال کشورها بود ولی امروز اقتدار کشورها نفوذ بر قلب های مردم است و نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته با برتری فرهنگی و با پشتوانه برتر علمی، پیام آرمانها و ارزشهای انقلاب اسلامی را به مردم دنیا برساند.

جلال زاده همچنین آذربایجان غربی را دارای فرصت ها و مزیت های بی نظیر دانست و گفت: باید تلاش کنیم ضمن جبران عقب افتادگی های سالها و دهه های گذشته، از فرصت های استان از جمله نیروی انسانی و منابع خدادادی برای توسعه و آبادانی استان بهره مند شویم.

استاندار آذربایجان غربی با اعلام اینکه رئیس جمهور به عنوان عالیترین مقام دولت به مقوله احیای دریاچه ارومیه نگاه ویژه‌ای دارد گفت: دستورات لازم برای احیای این دریاچه صادر شده و بودجه مورد نیاز نیز به تصویب رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید جلال زاده ظهر چهارشنبه در نشست خبری در خصوص شایعاتی مبنی بر کشته شدن یکی از شهروندان ارومیه در ناآرامیهای اخیر این شهر گفت: هیچیک از شهروندان کشته و زخمی نشدند.

جلال زاده افزود: برخی از رسانه های خارجی در راستای ایجاد فضای مسموم در شهر اخباری را در رابطه با کشته شدن یکی از شهروندان ارومیه منتشر کرده بودند که این خبر صحت نداشت و از سوی مراجع ذیربط نیز تکذیب شد.

تکذیب مخالفت جمهوری آذربایجان برای اختصاص حق آبه ایران از ارس

وی درباره مخالفت جمهوری آذربایجان با برداشت حق آبه ایران از ارس گفت: هیچیک از مسئولان این کشور موضوع مخالفت را تایید نکردند.

استاندار آذربایجان غربی به تشریح برداشت حق آبه کشورهای حاشیه رودخانه ارس اشاره و بیان داشت: کشور ایران به میزان سهم خود از این رودخانه آب برداشت می کند.

جلال زاده در رابطه با دغدغه های موجود در مورد دریاچه ارومیه نیز گفت: مسئولان استانی و کشوری به صورت جدی پیگیر مسایل و مشکلات دریاچه ارومیه هستند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات دریاچه ارومیه از 60 سال قبل‌ آغاز شده است افزود: تمامی عوامل خشکی دریاچه ارومیه کاملا روشن و واضح است و67 درصد مربوط به تغییرات اقلیمی می باشد.

جلال زاده عنوان کرد: در حال حاضر از تراز اکولوژیکی دریاچه ارومیه حدود سه متر فاصله داریم و سدهایی نیز که در سالهای اخیر احداث و به بهره برداری رسیده اند در حوضه‌آبریزی دریاچه ارومیه قرار ندارند.

این مسئول تاکید کرد: بر اساس اعلام مراجع ذیربط از جمله وزارت نیرو احداث سدها در آذربایجان غربی تنها پنج درصد در بروز این بحران نقش داشته است.

استاندار آذربایجان غربی به تشریح راهکارهای اتخاذ شده برای احیای دریاچه ارومیه در این کارگروه پرداخت و یادآور شد: عملیات اجرایی انتقال آب از حوضه های دیگر به دریاچه ارومیه از سال 89 آغاز شده که بعد از اتمام از حوضه رودخانه گلاس 750 میلیون متر مکعب آب به صورت سالانه به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

جلال زاده افزود: رئیس جمهوری به عنوان عالیترین مقام دولت به مقوله احیای دریاچه ارومیه نگاه ویژه ای دارند و دستورات لازم را نیز برای احیای این دریاچه صادر کرده اند و بودجه مورد نیاز نیز به تصویب رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سطح شهر ارومیه حدود 30 هزار حلقه چاه غیرمجاز وجود دارد گفت: در سالهای اخیر سطح زیر کشت زمینهای کشاورزی حدود سه برابر افزایش یافته که به همین میزان نیز مصرف آب در محدوده دریاچه ارومیه بالا رفته است.

استاندار آذربایجان غربی توسعه استفاده از آبیاری تحت فشار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را دومین اقدام دولت برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و یادآور شد: نیازمند ایجاد نهضت در حوزه آبیاری تحت فشار هستیم که در این راستا باید فرهنگ سازی مناسبی نیز در بین کشاورزان ایجاد شود.

وی ادامه داد: در آذربایجان غربی در راستای اجرای آبیاری تحت فشار هیچ محدودیتی نداریم و حتی در استان ما سهم دولت از میزان تسهیلات و اعتبارات 100 درصد است.

نماینده عالی دولت در استان بارورسازی ابرها در محدوده دریاچه ارومیه را نیز به عنوان راهکار سوم دولت در راستای افزایش میزان بارندگی و افزایش سطح دریاچه ارومیه از مصوبات کارگروه دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: این مصوبه نسبت به مصوبات دیگر در کوتاه مدت به نتیجه می رسد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد